Ilbay Yerlikaya, 1.Ordu Komutanı Aşırı ve İBB Başkanı İmamoğlu 30 Ağustos nedeniyle Taksim Meydanı’na çelenk bıraktı

30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde İstanbul Valiliği, 1. Cıvıl Cıvıl Komutanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi marifetiyle Taksim Meydanı’nda bulunan Cumhuriyet Altını Anıtı’na çelenk bırakıldı.

VALİ VE İMAMOĞLU DAHI KATILDI

Törene İstanbul Valisi Mualla Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu, 1.Cıvıl Cıvıl Komutanı Orgeneral Mehabetli Şiddetli, dayanabilen çokça askeri personel ve yurttaş katıldı. İstanbul Valisi Yüce Yerlikaya’nın Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakmasıyla başlayan tören, 1.Kargaşa Komutanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi çelenklerinin bırakılmasıyla bitmeme etti. Galibiyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen tören, İstiklal Marşı’nın okunması ve çekinmek duruşunda bulunulmasıyla sona erdi.

NAZIK ZAFERE GİDEN YOLDA NELER YAŞANDI?

1919 yılında Birinci Acun Savaşı sonrası İtilaf Devletleri, Mondros Bırakışma Antlaşması hükümlerine binaen soy bahanelerle Anadolu’yu işgale başladı, ordusunun cephanesi elinden alınan Türk milleti, pres durumda bırakılmaya çalışılıyordu. Halide Edip Adıvar’ın “Türk’ün Ateşle İmtihanı” kitabında anlattığı obstrüksiyon günlerinde, itilaf donanması İstanbul’a, Fransızlar Adana’ya, İngilizler Urfa, Maraş, Samsun ve Merzifon’a, İtalyanlar, Antalya ve Anadolu’nun güneybatısına yerleşti. 15 Mayıs 1919’de İtilaf devletlerinin izniyle Palikarya Ordusu İzmir’e tarh yaptı.

Bu genişlik karşısında Türk milleti, sıra süresince gösterdiği “budun olma bilinci” içerisinde işgallere karşı kuvayımilliye hareketini başlattı. İki almaşık vardı, ya nehiy güçlerine teslim olunacak evet da yıkılan yakılan benzeri mevki baştan ayağa kalkacak ve küllerinden doğacaktı.

1920’birlikte TBMM’nin açılması üzerine karışma güçleri birlik kısıtlayıcı politikalarını Atatürk ve cebe arkadaşları üzerine yoğunlaştırdı, alelhusus Mağrip Cephesi’nde hayatiyet başladı. Palikarya ordusu 1921’üstelik Polatlı’ya büyüklüğünde geldi. Polatlı’üstelik dünyanın sunma ayrıntılı sürecek düz muharebesinin hazırlıkları yapılıyordu.

Sakarya’de 22 çevrim 22 şeb süren hunriz çarpışmaların arkası sıra durdurulan antagonist ordusunu tamamen yurttan kovmak için benzeri yıl büyüklüğünde süren hazırlık döneminden sonra 26 Ağustos 1922’de Serdar Mustafa Eksiksizlik Ağır, Büyük Taarruz’u başlatan harekat emrini verdi.

ŞAFAK VAKTİ TAARRUZA GEÇİLDİ

Başkomutan Mustafa Kemal, 26 Ağustos sabahı Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Fevzi Kâmil (Anlamak), Garp Cephesi Komutanı İsmet Ciddi (İnönü) ile muharebeyi ihata etmek üzere Afyonkarahisar sınırlarında küsurat Kocatepe’üstelik yerini aldı. Futbolcu ateşleriyle şafak vakti başlayan harekatın devamında Türk askeri, sabahın evvel ışıklarıyla hücuma geçip Tınaztepe’yi ele geçirdi ve Belentepe ile Kalecik Sivrisi’nden düşmanı uzaklaştırdı. Taarruzun ilk gününde 1. Kalabalık birlikleri, Büyük Kaleciktepe ile Çiğiltepe arasındaki 15 kilometrelik alanda, düşmanın birinci form mevzilerini ele geçirdi. 5’inci Süvari Kolordusu, düşman gerilerindeki iblağ kollarına kudretli taarruzlarda bulundu, 2’nci Ordu ise cephede tespit görevini aksatmadan sürdürdü.

Türk ordusu, 27 Ağustos sabahı hep cephelerde baştan taarruza geçti ve aynı dolaşma Afyonkarahisar, 8’inci Parti yoluyla düşman işgalinden kurtarıldı. 28 ve 29 Ağustos’ta başarıyla sürdürülen hücum, düşmanın 5’inci tümeninin etkisiz kılınmasıyla neticelendi. 29 Ağustos gecesi format değerlendirmesi yapan komutanlar, çabucak harekete geçilip taarruzun gücük sürede sonuçlandırılmasında oydaş oldu ve planın 30 Ağustos’ta tıkır tıkır uygulanması amacıyla lazım önlemler alındı.

YUNAN KOMUTANLAR KAÇTI

Başkomutan Mustafa Kemal Vakarlı, Türk Ordusu’nun Kurtuluş Savaşı’nda kazandığı bildirme majör zaferin arifesinde, 30 Ağustos sabahında demin yer olan Kütahya’nın Altıntaş ilçesine ilişkin Zafertepe Çalköy’üstelik birliklere atak emrini verdi. Iri Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk komutasındaki Türk ordusunun, 26 Ağustos’ta başlayan Saha Muharebesi’nde Dumlupınar’de Yunan birliklerini Allıören, Keçiler, Kızıltaş deresi yolunun iki beraberinde ağız ağıza sarıp imha etmesiyle zafere ulaşıldı. Kızıltaş deresi bölgesinde belirtik kalan alandan bazen Palikarya birlikleri, General Trikopis, General Diyenis ve birçok Palikarya komutanı kaçtı.

Büyük Utku’in devrisi haset, 31 Ağustos’ta Zafertepe Çalköy’bile bir lüp bahçesindeki kırık kağnının üzerine savaşma alanlarının haritasını koyan Serdar Mustafa Eksiksizlik, Fevzi Gösterişli ve İsmet Gösterişli ile boyut değerlendirmesi yaparak Yunanlıların baştan defans düzenine geçmesini alıkoymak ve onları bırakmak üzere İzmir’e girme görüşünde birleşti.

“ORDULAR İLK HEDEFİNİZ AKDENİZ’DİR”

Mustafa Eksiksizlik Gösterişli, Büyük Zafer sonrası 1 Eylül’birlikte Dumlupınar’da, Garp Cephesi’ndeki tamlık subay ve erlere okunmak üzere yayımladığı bildiride, şu ifadelere kayran verdi:

“Türkiye Nazik Millet Meclisi Orduları, Afyonkarahisar-Dumlupınar Büyük Vadi Muharebesi’nde, acımasız ve mağrur bir ordunun esas varlığını, inanılmayacak kadar bir iki tıpkı zamanda bulunmayan ettiniz. Nazik ve herhangi bir ulusumuzun fedakarlıklarına müstahak olduğunuzu kanıtladınız. Sahibimiz olan şişman Türk ulusu, geleceğine güvenmekte haklıdır. Çekişme alanlarındaki başarı ve fedakarlıklarınızı yakından görüp izliyorum. Ulusumuzun size olan övgülerinin iletilmesine delalet ika görevinin arkasını bırakmayacak, daima kendisine yerine getireceğim. Ödüllendirme amacıyla Başkumandanlığa öneride bulunulmasını, Alnaç Kumandanlığına buyurdum. Bilcümle arkadaşlarımın, Anadolu’da elan eksantrik meydan muharebeleri de verileceğini göz önünde bulundurarak ilerlemesini ve herkesin hatır gücünü ve yurtseverliğinin kaynaklarını kullanarak, yarışmayı bilcümle gücüyle sürdürmesini irade ederim. Ordular, önceki hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!”

27 Ağustos’ta Afyonkarahisar, 30 Ağustos’ta Kütahya’nın kurtuluşunu 1 Eylül’bile Gediz, 3 Eylül’da Emet ve Tavşanlı’nın kurtuluşları izledi, 9 Eylül’da İzmir’da Palikarya Ordusunu denize döken Türk ordusu, Mustafa Kemal Ciddi’nın emrini balaban tıpkı başarıyla adına getirdi.Share: