Ilçe Korumalarının Zırh Çektiği CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Muazzez Sebep Karşı Açılan Davanın Değişmeyen Duruşması Yarın Yapılacak

Eski Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl’ün korumalarının zırh çektiği CHP Yüreğir İlçe Cahillik Kolları Başkanı Muazzez Yıldırım karşı ‘kamu görevlisine görevini yaptırmamak amacıyla temerrüt ve hakaret’ iddiasıyla açılan davanın değişmeyen duruşması ferda yapılacak.

Adana’dahi, CHP Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Başkanı Eren Saika ve ailesine, 14 Mayıs 2020 tarihinde eski Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl’ün korumaları silah çekmiş ve peşi sıra tartışma çıkmıştı.

Yıldırım, Yüreğir Kaymakamlığı’nın pandemi yardımlarını AKP’nin yönetimde olduğu Yüreğir Belediyesi’nin araçlarına yüklenmesine itiraz etmişti. Yardım malzemelerini belediyenin araçlarına yükleyen ekibe “Gösterişsiz gelsin. Hayırdır, nereye dağıtıyorsunuz” diye soran Yıldırım, polisleri çağırmıştı. Dönemin Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl’ün korumaları, Yıldırım ve ailesine cebe çekmişti. Bingöl’ün şikayeti üstüne Sebep ile beraberindeki annesi, babası ve kardeşi gözaltına alınmıştı.

İfadelerinin peşi sıra adliyeye sevk edilen Yıldırım’ın annesi, babası ve kardeşi serbest bırakılmıştı. ‘Kamu görevlisine görevini yaptırmamak üzere temerrüt ve hakaret’ suçlarından durdurma talebiyle gözcü hakimliğe gönderme edilen Ermiş Sebep ise tutuklanmadan yargılanmak için serbest kalmıştı.

Ancak AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in konuya ilgili açıklama yapmasının ardından müddeiumumilik, tutuksuz yargılanma kararına itiraz etmiş ve Yıldırım karşı yakalama kararı çıkarılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahi olayla ilişkin, ” Van’da PKK, Adana’da CHP. Geveze şekli farklı olsa bile zihniyetleri aynı” açıklaması yapmıştı.

Hakkında yakalama kararı çıkarıldığını öğrenince konfirmasyon olan Sebep, tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

AKP’liler Sebep’ın Ilçebay Bingöl’ün korumalarına saldırdığını gelecek sürerken CHP ise Kaymakam Bingöl’ün korumalarının Saika ve ailesine silah çektiğini açıklamıştı. Kaymakam Bingöl ise “Birleştirme şekilde tevzi alanımıza neşeli ayrımsız ekip tarafından yapılan fiziki ve sözlü saldırıya, bunun devamında ise henüz nazik bire bir provokasyona bizzat bariyer olmaya çalıştık. Fiziksel cüretkâr olmaya başladığı andan itibaren dulda polisi arkadaşımız, şahsımı ve Vefa Içtimai Destek Grubu üyelerini yüklenmek için araya girmiş ve çarpma edilmiştir. Zedelenmek raporları mevcuttur” demişti.

Yıldırım’a zırh çekildiği anın görüntülerine ZÜMRÜDÜANKA Bili Ajansı ulaşmıştı. Cep telefonuyla çekilen görüntülerde, korumaların zırh incizap ve namluya kurşun rastık sesiyle alay malay Yıldırım’ın annesinin duruma aksülamel gösterdiği ve “Sen bölüt zırh mı çekiyorsun” dediği duyulmuştu.

KARAR DURUŞMASI YARIN

Saika, 16 Mayıs 2020 tarihinde tutuklanarak gönderildiği cezaevinden 2 Haziran 2020 tarihinde boşaltma olabilmişti. Sebep ve kardeşi Deniz Yıldırım için, ‘kamu görevlisine görevini yaptırmamak için temerrüt ve hakaret’ iddiasıyla Adana 15. Temel Ukubet Mahkemesi’nde sorun açılmıştı.

Davanın değişmeyen duruşması ferda yapılacak. Mahkeme öncesi SIMURG Marifet Ajansı’na mütekellim Saika, “2,5 yıl ilk başımıza mevrut bir olaydan kıran, mağdur olan canip bizler olmasına karşın nahak yere yere bibi bitmeme etmekte olan davamızın karar duruşması, Adana Adliyesi’nde gerçekleşecek. Hep dost ve yoldaşlarımızı dayanışmaya nida ediyorum” dedi.

Davanın 18 Temmuz 2022 tarihinde yapılan duruşmasında müddeiumumi anne hakkındaki mütalaasını açıklamış, Deniz Saika’ın beraatını, Ermiş Saika ise ‘kamu görevlisine görevini yaptırmamak amacıyla taannüt ve hakaret’ suçlarından cezalandırılmasını istemişti.Share: