İliç Millet Bahçesi havza turu, akarsu kayağı ve kano tutkunlarının yeri oldu

ERZİNCAN’ın İliç ilçesinde, baraj gölüne kıyısı bulunan İliç Budun Bahçesi, su sporu tutkunlarının da adresi oldu. Şarki Ekspresi ile ilçeye mevrut turistler, akarsu kayağı ve kano kadar sporları yapıp, tabii güzellikleri sağlamak amacıyla havza turuna çıkıyor.

Belediye ile kaymakamlığın ortak projesi ile İliç Barajı bölgesine yapılan 160 dönümlük İliç Budun Bahçesi, adrenalin tutkunlarını de ağırlıyor. Doğu Ekspresi ile ilçeye mevrut turistler; bölgede akarsu kayağı, kano gibi sporları yapabiliyor antrparantez havza turu ile natürel güzellikleri keşfetmeye çıkıyor.

İliç’in kent merkezine ırak olduğunu belirten Toyluk ve Spor İlçe Müdürü ve İliç Doğa Sporları Kulübü Başkanı Sezai Salt, “İlçede 2 baraj gölü ile 2 şişman dar boğaz var; biri Münevver, biri Bağıştaş Kanyonu. Baraj gölleri 4 yıllık, 17 bin metrekare yüzeye cemaat. Bu göllerle beraber ilçede akarsu sporlarını başlatmak amacıyla girişimde bulunduk. Burada eğitimler veriyoruz. Sporcularımıza lisans vereceğiz. Hem kaymakamlık halkından hem üstelik haricen gelenlerden kısık benzeri demet var. Bu bölgede ayrıca akarsu sporları merkezi ile şişman mesire alanı projesi üstelik var” dedi.Gün Doğusu Ekspresi’nin ilçeden geçtiğini hatırlatan Sili, “Bu katar ile mevrut misafirler, ilçemizde 3 saat kabil tıpkı ilk kânun geçiriyor. söz konusu etkinlikler ve yatırımlarla mevrut turistler, burada henüz iyi geçenek geçirecek. Şu zaman kano sporu yaptık. Bodur bire bir kano eğitimi verdik. Tıpkısı de suda, ameliye eğitim verdik. Bunun dışında tıpkı da su kayağı yaptık. Su kayağı dahi bölgede haddinden fazla yapılan bir hareket değil. tek sporcumuz var. İliç Huy Sporları Kulübü’nde lisanslı. Amacımız; akarsu kayağını aksettirmek. Gezi teknemiz var. Misafirlerimiz, Ziyalı Kanyonu’nun içine kadar gidiyor. Haddinden Fazla güzel ve dörtköşe bir dönme geçirebiliyorlar. Çabucak havza turları ücretli. Diğerlerinden ücret almıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Semih Çavkaytar bile ilçede bir nice huy sporunu yapabildiklerini belirterek “5 yıldır İliç ilçesinde durma etmekteyim. Buraya geldiğimde doğasına hayran oldum. İliç Belediyesi, İliç Kaymakamlığı yardımıyla burada su kayağı, kano üzere sporları haddinden fazla şen yapabiliyoruz. Bunun birlikte trekking, alpinizm, ultra maraton kadar sporları birlikte çokça rahat tıpkı yapabiliyoruz” dedi.Share: