“Işık hadisesi”ni bağlı olmak için sabah namazında aynı araya geldiler

Siirt’in Tillo ilçesinde, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin 258 sene evvel yaptırdığı kandil düzeneğiyle güneşin geçmiş ışınlarının hocası İsmail Fakirullah Hazretleri’nin başucunu aydınlatması vatandaşlarca izlendi.

Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu’nun himayelerinde, Tillo Kaymakamlığı ve Tillo Belediyesince kaymakamlık meydanında izlence düzenlendi.

Vatandaşların bile sargı gösterdiği programda UNESCO Dünya Mirası Arızi Listesi’ne 2015 yılında karışma edilen, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin hocası İsmail Fakirullah’ın vefatı konusunda “Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim?” diye niteleyerek 258 yıl önce türbesinde yaptırdığı kandil düzeneğiyle güneşin ilk ışınlarının hocasının başucunu aydınlattığı anın gerçekleşmesi beklendi.

Tekbir ve salavatlar getirerek bekleyenler, güneşin doğmasıyla saat 06.19’dahi gerçekleşen ve 5 an süren hadiseyi uray binasına kurulan ekrandan izleme etti.

Vatandaşlar, o anları çökertme telefonlarıyla de kaydetti.

“Böyle şişman tıpkı zatın günümüze büyüklüğünde iz bırakması alelade alım donör”

Mardin’den gelen Zeynep Öziş, AA muhabirine, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin hocasına gösterdiği bu saygıyı gelip yerinde çekmek istediğini dile getirerek, “Haddinden Fazla duygulandım. Bir öğretmenin aynı öğretmenine, bire bir hocasına gösterdiği bu saygıyı çok bir iki görebiliyoruz. Yavaş Yavaş sayı azalıyor. Böyle şişman tıpkı zatın günümüze kadar etki bırakması siftinlik hava donör.” dedi.

Erzurum’dan gelen Ayşe Ercan bile böyle aynı atmosferi durumunda görmenin büyük aynı moral değeri olduğunu anlattı.

“Arz çok dahi ‘Yılın önceki güneşi benim hocamın başucuna değmeyecekse neyleyim ben o güneşi’ demesi beni çok etkiledi. Hoşur çokça iyicene bire bir hava. İbrahim Hakkı Hazretleri Erzurumlu ama hocası buralı olduğu için hocasının ilminden yararlandığı amacıyla hocasıyla birlikte defnedilmeyi ayar görüyor.” diyen Ercan, bu esas şahit olmanın kendisini bahtiyar ettiğini bildirdi.

İstanbul’dan gelen Mustafa Aras dahi duygusal yönden çokça güzel aynı kânunuevvel geçirdiğini dile getirerek, “Hepimiz hadiseyi yerinde yutmak üzere güneşin doğduğu vakti bekledik.Hasis haddinden fazla güzeldi. Telefonlarımızdan bu yadigâr çektik. Herkesin buraya gelmesini ve burayı tanımasını istiyorum.” diyerek konuştu.

Programa Vali Osman Hacıbektaşoğlu, Yargıtay Başkanı Mehmet Fistül, Yargıtay Başkan vekilleri Eyüp Yeşil ve Gaybubet Albayrak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Delice, Ankara Tecim Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Siirt Cumhuriyet Altını Başsavcısı Tuğan Sarıca, Hak Komisyonu Başkanı Erhan Obut de katıldı.

Işık hadisesi

Siirt’in Tillo ilçesinde hocası İsmail Fakirullah’ın 1734’te vefatının arkası sıra çokça üzülen İbrahim Hakkı Hazretleri, “Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim?” diyerek arayışa girmişti. İbrahim Hakkı Hazretleri, hocası amacıyla canip tarafında cihannüma bulunan ayrımsız türbe ve Tillo’nun kısaca 3 kilometre uzağında bayır üzerinde taş zar yapmıştı.

Her sene ekinokslarda doğan güneşin, duvarın ortasında kâin pencereden süzülen ilk ışınları, kuledeki aynaya yansıdıktan bilahare ışığın kırılması yöntemiyle pencereden türbeye ve oradan da İsmail Fakirullah Hazretleri’nin başucuna doğuyor. 1960’lı yıllarda yapılan restorasyonda, pencerenin yerinin değişmesi sonucu düzenek izlenemez arkaç gelmişti. 2011’de değişik üniversitelerinden haber insanlarının yaptıkları çalışmayla kullanılmamış aynı içki açılarak olayın gene izlenmesi sağlanmıştı.Share: