Işkembe ağrısı ve yanması kalp aksesi belirtisi türlü

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Asıl Olgun Dalı Başkanı Doç. Dr. Servet Altay, işkembe yanması ve işkembe ağrısı tıpkısı rahatsızlıkların kalp krizi belirtisi olabileceğini söyledi.

Doç. Dr. Altay, AA muhabirine, önsezi krizinin haddinden fazla değişik bulgularla kendini gösterdiğini rapor etti.

Kalp krizinin genel namına bağır ağrısı, kolalama, çeneye ve sırta vuran ağrılarla başladığını belirten Altay, “Akıbet dönemde özellikle işkembe yanması ve göden ağrısıyla başlayan önsezi krizlerini gençlerde haddinden fazla fazla görüyoruz.” dedi.

Kalbin iyi damarının mideye bitişik olan kalbin ast bölgesi ve sağlıklı kısmını beslediğini anlatan Altay, buradaki tıkanıklığın göden ağrısını imitasyon fail kalp aksesi belirtisi olduğunu belirtti.

Altay, birçok hastanın kalp krizi geçirdiğinin farkına varamadığını ve işkembe sıkıntılarını reflü ve işkembe yakınmasına bağladığını dile getirdi.

Hastaların göden ağrısını imitasyon fail önsezi rahatsızlığını ciddiye almamasının ağır sonuçlar doğurduğunu anlatan Altay, şunları kaydetti:

“Bu süreçte hem ölümcül vakalar oluyor, hem pestil zaman kaybediyor. Esenlik ekiplerinin müdahalesi geç kalmış oluyor, tedavinin başarısı azalıyor ve kalp yetmezliği artıyor. Dolayısıyla işkembe yanmasına özen etmemiz gerekiyor.

Kalbin esen damarı hem kalbin salim tarafını besliyor hem de midenin arka kısmıyla bitişik olan kalbin alt kısmını besliyor. Zımnında bu damarın tıkanması mideye komşuluk yaptığı amacıyla mide ağrısı kabil kendini gösterebiliyor. İnsanlar bunu bilmediği ahit hastaneye başvurmakta ant kaybedebiliyorlar. Mide yanması şikayetlerini taklit eden tıpkısı ağrı yaşanıyor. O yüzden özellikle riskli hastalar, ailesinde ihtisas hastalığı olanlar, şeker ve tansiyonu olan hastalar ile obez hastalar işkembe yanmasını ciddiye almalılar. Hele geçmeyen mide yanması, eforla ortaya sâdır mide yanmalarında gerçeklenmiş acile başvurmalarını ve kardiyolojik tıpkısı muayeneden geçmelerini öneriyoruz.”

Share: