İstanbul güne yağmurla başladı! Meteoroloji’den 20 devlet amacıyla soluk, 4 il amacıyla turuncu kodlu ihtar

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü aracılığıyla yapılan son değerlendirmelere göre ülke genelinde gelgel sıcaklıkları düşüyor. Serin ve yağışlı havanın etkisi altına giren yurtta bugün ve yarın gelgel sıcaklıkları hissedilir derecede düşecek, yıldız ve bağırsak kesimlerde 2 ila 8 etap azalacak.

24 İL İÇİN UYARI YAYINLANDI

Bununla gelişigüzel 24 ülke amacıyla solgun ve turuncu kodlu ikaz yapıldı. Zerrin kodlu uyarılan şehirler; Adana, Artvin, Bursa, Giresun, Hatay, Sazak, İstanbul, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, K. Maraş, Ordu, Rize, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon, Yozgat, Yalova ve Osmaniye olarak sıralandı. Bartın, Sakarya, Zonguldak ve Düzce amacıyla ise turuncu kodlu uyartı yapıldı.

SARI RENKLİ UYARI NEDİR?

Zerrin, havada “gizil felaket durumu”na meni ediyor. Hesap edilen meteorolojik vaka olağan dışı olmamakla alay malay, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek işler üzerine titiz davranılması uyarısında bulunuluyor.

TURUNCU KODLU UYARI NEDİR?

Çekicilik durumunun bunaltıcı olduğjnu belirtir. Hesap edilen meteorolojik olay sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Haddinden Fazla tedbirli olmalı, güncel meteorolojik şartlar ve tahminler izleme edilmelidir.

İSTANBUL’DA SICAKLIK 16 DERECEYE KADAR DÜŞECEK

İstanbul ise güne yağışla başladı. Kentte bugün ve yarın gelgel sıcaklıklarının 16 dereceye büyüklüğünde düşmesi bekleniyor. Ankara ve İç Anadolu’üstelik da ayaz enerjik olacak. Karadeniz’in faziletli kısımlarında ise bulaşık kar görülebilir.Share: