İstanbul Valiliği 30 Ağustos Galebe Bayramı belgeselini yayınladı

İstanbul Valiliği, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100’üncü yılı dolayısıyla “Balaban Saldırı-Çetmili Esmer Ali Çavuş ve Oğlu Mehmet” adıyla hazırladığı belgeselini yayınladı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, soy benzeri avlu öyküsünden hareketle hazırlanan belgeselin çekimleri Konya, İstanbul ve Kütahya’de gerçekleşti.

Yönetmenliğini Mutlu Gengeç’in yaptığı belgesel, 30 Ağustos’taki Şişman Hücum’birlikte yaşanan Çetmili Esmer Mehabetli Çavuş ve Bayram Sancaktarı oğlu Onbaşı Mehmet’in destani hikayesini bahis alıyor.

Çetmili Kara Şanlı Çavuş kimdir?

Dumlupınar’dahi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkumandanlığında 30 Ağustos 1922’birlikte gerçekleşen Şişman Tecavüz, bire bir ulusun ilişki kardeşlik ruhunu bilcümle dünyaya gösterdiği büyük ayrımsız galibiyet olarak tarihe zer harflerle geçti. Dünyada eşi ayrımsız görülmemiş bu alplık destanında cepheye koşan kahramanlardan biri de Çetmili Yağız Büyük Çavuş’tu.

Karaca Uca Çavuş, 1912’üstelik Balkan Savaşı’na karışmak için Konya’ya ilişkin Çetmi köyünden ayrılarak geride eşi Gülsüm, oğlu Mehmet (8) ve kızı Hatice’yi (4) bırakmıştı.

1. Dünya Savaşı’nda Galiçya, Hicaz, Yemen ve Kafkasya cephelerinde görev düzlük Yağız Ali Çavuş, bu savaşlarda bire bir kolunu kaybedip cepheden cepheye koşarken ailesiyle irtibatı da kopmuştu.

Milli Uğraş başlayınca Şarki Cephesi’nde kâin Kara Yüksek Çavuş, terhis edilmeyen biricik ordu olan Kazım Karabekir komutasındaki 15. Kolordu’nun askeriydi.

Türk Ordusu Nazik Saldırı’a hazırlanırken Afyon Kocatepe acun uğraş tarihinde eşine rastlanmayan aynı buluşmaya şehadet etti.

Çetmili Kara Büyük Çavuş’un oğlu Onbaşı Mehmet birlikte vatan görevi üzere askere gitmiş, baba mahdum 10 yıl sonra Büyük Hücum öncesi cephede karşılaşmıştı.

Ancak bu buluşmadan hemen 5 dönme sonraları 31 Ağustos 1922’de Çetmili Yağız Mehabetli Çavuş, oğlunun kollarında martir düştü.

İzmir’e giren geçmiş birlikler beyninde fariza yapan Onbaşı Mehmet ise 9 Ilkgüz 1922’dahi İzmir önlerinde martir oldu.

Detaylı belgelik çalışması ile hazırlandı

İstanbul Valiliği, bu ihtisas aylı yiğitlik öyküsünü, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100’üncü yılı zımnında hazırlanan benzeri belgeselle gösterime sundu.

Detaylı bire bir belgelik çalışması sonrası çekimleri başlayan dokümanter amacıyla dönemin atmosferini yansıtan kostüm, mekan ve müzakere çalışmaları gerçekleştirildi.

Yönetmenliğini Gengeç’in yaptığı belgeselin konsept danışmanlığını Prof. Dr. Ergun Yolcu, devir danışmanlığını Prof. Dr. Vahdettin Açık Deniz, proje koordinasyonunu ise Muammer Karadeniz yaptı.

Senaryosunu Bülent Günal’ın kaleme aldığı yapımın müziklerinde Yıldıray Gürgen’in imzası bulunuyor.

Çetmili Yağız Büyük Çavuş’u Bonkör Aydemir, oğlu Onbaşı Mehmet’i Batuhan Uygun, eşi Gülsüm’ü ise Zehra Güneş’in oynadığı belgesel izleyenlere ruh mahmul anlar yaşattı.

İstanbul Valisi Mürtefi Yerlikaya, toplumsal medyadan yaptığı açıklamada, “30 Ağustos Zafer Bayramı’mızın 100. yılı anısına hazırladığımız ‘Balaban Tecavüz-Çetmili Kara Büyük Çavuş ve Oğlu Mehmet’ belgeselimiz önsezi aylı nesep aynı kahramanlık hikayesini anlatıyor.” ifadelerini kullanarak belgeselin bağlantısını paylaştı.

Share: