İSTANBUL-VEKIL ÇALIM: 18 YAŞINDAKİ RASTGELE BİREY BAŞVURABİLECEK

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Çekicilik, cemaziyelevvel açıklayan Cumhuriyet tarihinin arz şişman toplumsal konut projesinin detaylarını tutmak için medya yöneticileriyle ayrımsız araya geldi. Vekil Kurum “18 yaşını doldurmuş torunlar, orada misafir. Zımnında o gençlerimiz referans yapabilecekler. Özlük evlerini, kişi hayatlarını nesir edebiliyorlar. Nüfusa kayıtlı olduğu ile evet birlikte akıbet 1 yıldır durma ettiği ile başvurabilirler” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan evvel Cumhuriyet tarihinin genişlik nazik içtimai hane projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları zaman başlayan ve teşrinievvel ayı sonuna kadar sürecek proje kapsamında Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Çekicilik projenin detaylarını medya yöneticileri ile tutmak üzere ayrımsız araya geldi. Nazır Kurum, toplantıda projeyle ilgili soruları yanıtladı.

TOKİ PARA KAZANMAMAKTADIR

Tasavvur Hava, tıpkı ildeki kat fiyatları arasındaki farka ilgili yaptığı açıklamada “Arsa hariç, 100 metre konutun maliyeti 1 milyonun üstüne isabet durumda. Arsa eklendiğinde dahi 1 milyon 200 bine, 10 milyona çıkan yerler var. Büyükşehirlerde yer karşılığı gelişim yaptığınızda yüzdelik 40ın altında arsa maliyeti olmaz. Yüzdelik 40 indirim açıklayan fiyatlarda vardır. TOKİ servet kazanmamaktadır. İstanbul’bile yapılmaması fikrine katılmıyorum. Deprem bekleyen şehirde insanlarımıza kuvvetli ve tehlikesiz konutlar arz etmek zorundayız. İstanbul’un ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. İstanbul’u depreme hazırlamış olacağız ve 16 milyon vatandaşımıza 50 bin konutla alay malay bu imkanı sunacağız. Toplumsal devletin en nazik yapması gerekenin da bu olduğunu düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Icra Vekili Kurum, tarla, yer hisse sahibi olan kişilerin da hane için referans yapabileceğini belirtti.

AİLESİYLE GÜÇLÜ 18 YAŞINDAN KIBAR BAŞVURU YAPABİLİRBakan Çalım, “18 yaşını eski kişiler orada konuk. Nedeniyle 18 yaşına gelmiş gençlerimiz evdeki durma ve evre halkından sayılmıyor. Ailesiyle oturduğu ya birlikte nüfusa kayıtlı olduğu şehre başvurabilir. Karı geliri değil, gencin geliri şanlı” ifadelerini kullandı.

TAKANAK BİTMEDEN SATILAMAZ, KİRAYA VERİLEBİLİRBakan Çalım, “Proje, TC vatandaşı olan dizge başvurabilir.  TC vatandaşı ergin, üstünde evi olmayan tümce başvurabilir. Yurttaşlık alabilmesi amacıyla dahi evi olması gerekiyorsa, sonra yurttaş olanlar konuya dahil gözükmüyor. Borcu bitmeden konutları devredemez, satamazlar. Kiraya vermesinde bir bariyer bahis konusu değil. Toplumsal konut projelerinde ahit hakkı bulunmayan. Tayin halinde konuta halk koyarız. Biz evi olmayanlara sülale ahiz imkanı sunuyoruz” diyerek konuştu.

ARSALARIN MADUN YAPISI VE İMAR PLANI HAZIRBakan Çekicilik, “Arsalar ast yapısı hazır, bayındırlık planı amade. Müstakil sülale yapacaklar üzere sınırları belirlenmiş. Buralara lokal mimariye bakarak destek vereceğiz. Teknik destek verilecek. Belirlediğimiz sınırlar dahilinde ruhsatlı projeyi oraya yapabilecek. 10 sene faizsiz ödeyecek. Bu çerçevede sözleşmeyi imzaladıktan bilahare 2 sene eş yapım hakkı var, amma süreyi idarenin izniyle uzatabiliriz” dedi.

176.8 MİLYAR LİRA SÜBVANSİYONKurum, “İhhaleler amme ihale kanunu çerçevesinde diyapozitif şekilde yapılacak. 422 bilyon liranın yüzde 40’ı desteklenmiş ediliyor. 176.8 bilyon liralık sübvansiyon söz konusu. İstanbul’la Şırnak’ın hayat standardı tıpkısı değil. Belki maaşı aynı ama gideri daha fazla. Aslolan insanlara barınma hakkı sunuyoruz. Hayat tercihine kendisi karar vermiş. Kuralar kâtibiadil huzurunda yapılıyor” ifadelerini kullandı. Itidalli gelirli ailelere ilişkin dolay görülen kampanyanın sorulduğu Icra Vekili Kurum, bu projenin akabinde orta ve orta üstüne hitap fail projeler amacıyla birlikte kampanya yapacaklarını dile getirdi.

TAKSİT ÖDEMELERİ SÖZLEŞMEDEN BILAHARE BAŞLIYORBakan Gelgel, “Etaplar halinde hep ihaleleri gerçekleştireceğiz. Ankara, Amasya, Kültürlü, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale İstanbul, Diyarbakır, Erzincan şu anda mamul olanlar. Önümüzdeki süreçte birlikte bu artarak bitmeme edecek. Konvansiyon imzalandığı andan itibaren yapılacak. Bitmeye mail bu sözleşmeler imzalanacak. 2 sene süreceğini düşünürsek kurasını çektik, inikat yaptık. 1 almanak süreç geçerse 1 yıl evini konfirmasyon almadan taksit ödemiş olacak. Kuradan sonradan değil, sözleşmeden bilahare taksitler başlıyor. Fiyatlar belli amma mevzuatı gereği bunu yapıyor. Evin teslimiyle taksit ödemeye başlaması beyninde 12 kamer bir zaman olabilir, proje ve namına göre değişken” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’birlikte aile kabul etmek isteyen gurbetçiler amacıyla üstelik Vekil Hava, daraç dışı gelirlerine bakılacağını dile getirdi.

AMME BANKALARIYLA GEREKLİ İMKANLAR VERİLECEK

Bakan Hava, “Peşinat üzere finansman şimdilik yok. Daha önce amme bankalarının peşinat ödemeleri amacıyla kurumlu imkanlar sunduğu imkanlar var. Benzeri imkanlar çerçevesinde yüreklilik imkanını amme bankalarımızla lazım imkanı vermiş olacağız” dedi.

– Karaköse

Share: