İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞEN AVRUPA ÜNİVERSİTELER KÜREK ŞAMPİYONASI’NDA MADALYALAR SAHİPLERİNİ BULDU

AVRUPA Üniversite Sporları Birliği (EUSA) tarafından planlı ve Yeditepe Üniversitesi eş sahipliğinde, Fatih Belediyesi’nin katkılarıyla 7- 9 Eylül tarihleri ortada gerçekleştirilen Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası bugün yapılan bitiş yarışlarıyla sona erdi. Sıralamada ilk üçe giren sporcular madalyalarını aldı.

Haliç’te sabah saatlerinde gerçekleşen yarışlarda 500’den çok sporcu arak döktü. Avrat ve eş adına birçok ayrımlı kategoride gerçekleşen şampiyonada Avrupa’dan ve Türkiye’den 73 değişik darülfünun kayran aldı. Yeditepe Üniversitesi aile sahipliğinde, Fatih Belediye’sinin katkılarıyla gerçekleşen şampiyonluk renkli görüntülere tayf oldu.

EUSA Başkanı Koca Roczek bile izleyiciler arasındaydı. Roczek, Türkiye’birlikte gerçekleşen organizasyonla ilgilendiren ? Pandemi sonrası ilk kez üniversiteler arası organizasyonlara başladık. Avrupa Oyunları’ndan sonra ikinci nazik aktivitemiz İstanbul’de gerçekleşti. Burada olmaktan çok mutluyum, İstanbul bu şampiyona üzere akilane bir karardı. Sporcuların gözlerinden bile mutluluklarını görebilirsiniz’dedi.

Sabah başlayan yarışlarda sporcular, takım ve bireysel kategorilerde, bin metrelik bir parkurda kürek çekti. Şampiyonada Türk sporcu, Yeditepe Üniversitesi öğrencisi Elis Özbay kategorisinde evvel tam düzlük alarak değerli madalya kazandı.

Avrupa şampiyonu olan Elis Özbay, madalyasını Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl ve EUSA Başkanı Herif Roczek’in elinden aldı.

SPORDA TESİSLEŞME ÇOKÇA ÖNEMLİ

Etkinlikleri Fatih Şehremini Mehmet Ergün Turan birlikte izlem etti. Turan, organizasyonla ilgilendiren, ‘Çok cesim bir spor etkinliğine aile sahipliği yapıyoruz. Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası zaman Fatih’te yapıldı, üç gündür yapılıyor. Benim açımdan bakıldığında akarsu üstündeki bu üç günce manzara neşe ve kasırga donör ayrımsız görünüş. Bu kasılma iki-iki buçuk sene ilk yapıldı. Bu tesis olmasa böyle tıpkı organizasyonu burada gerçekleştirebilmemiz benzer değil. Sporda tesisleşme çokça majör. Bize bu model spor organizasyonlarını yapma fırsatı veriyor.’ diyerek konuştu.

EV SAHİBİ OLMANIN RAHATLIĞINI HİSSETTİM

Şampiyonada zer madalya kazanan sporcu Elis Özbay, ‘Türkiye ilk defa böyle bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Haliç’te, Yeditepe Üniversitesi’nin böyle bire bir kodifikasyon yapması çokça hava donör çünkü spora ve sporcuya çok önem veren benzeri darülfünun. Ben üstelik Yeditepe Üniversiteli yerine Avrupa Üniversiteler Şampiyonasını, kızıl madalya kazanarak tamamladım, haddinden fazla bahtiyar ve gururluyum. Haliç’te olduğu amacıyla ekstradan esenlik aldığım bire bir konkur oldu. Yurtdışında rakip olduğum insanlarla yeniden yarış fırsatı buldum. Onlar de çokça esenlik aldıklarını söylediler. Eş sahibi olmanın rahatlığını hissettim. Milli takım bünyesinde dahi hem Avrupa hem Acun Şampiyonasında yarıştığım yarışlardı. Yurtdışında olduğumuzda üzerimizde ekstra tıpkısı gerilim olabiliyor. Umarım kim farklı Avrupa ve Acun şampiyonları dahi ülkemizde yapılır. Ahir hedefim 2023, 2024’te Paris Olimpiyatları elemelerinde kota alıp ülkemi tayin etmek olacak.’ dedi.

Şampiyona boyunca sporcular Yeditepe Üniversitesi, minval kampüsünde konakladı. Kapanış töreni bugün akşam saatlerinde gerçekleştirilecek.Share: