İyi tıpkı atıcı başlamak için istikbal düzem antrenmanlardan döndürmek gerekiyor

Arsıulusal Atıcılık Sporları Federasyonu (ISSF) D Sınıfı Antrenörü ve Türkiye Uydurmacılık Federasyonu 3. Kademe Antrenörü Ege Duygusal Çalhan, atıcılığa kullanılmamış başlayan birisinin 6-12 kamer içerisinde bire bir süreçten geçerek silahlı antrenmanlara başlayabildiğini tabir ederek, “Yalancılık ile odaklanma performansı üst seviyelere çıkıyor. Bunu bir otama kabil düşünmeyiniz” diye önerilerde bulundu.

Atıcılık sporunun detaylı yıllardır odaklanmaya ağırlık ettiğini ve bu sayede gündemde artan bir spor olduğunu rapor eden Ege Duygusal Çalhan, bu spor ile iç içe olan kişilerin kullanmış oldukları ekipmanlar ve yaptıkları antrenman teknikleri ile odaklanma performanslarının arka düzeye çıktığını belirtti. Atıcılığın tedavi kabilinden düşünülmemesi gerektiğini vurgulayan zor gedikli Çalhan, “Sınavlarda veya eksiksiz etkin konularda uydurmacılık sporu, başarıyı zait tıpkısı etkendir” dedi.

10 yaşından itibaren eğitimler veriliyor

Uydurmacılık branşı amacıyla genellikle 10 yaşından itibaren eğitim vermeye başladıklarını ileten atış eğitmeni Çalhan, “Eskişehir Toyluk ve Spor bünyesinde tevessül etmek üzere yaz ve şita okulu namına eğitimler düzenliyoruz. Bunun amacıyla benzeri dip yaş sınırımız namevcut ancak günümüzde 10-18 yahut 10-20 yaş aralığında yetişek şartları var. Tabi kim yaşı doğacak olan sporcularımız da bizler ile atışlar yapabiliyor” şeklinde konuştu.

Fizyolojik, fiziksel ve ruh bilimsel antrenmanlar yapılıyor

“Sporcular, buraya geldiklerinden itibaren lisanslanmak ve müsabakalara çıkmak istiyorlar” diyen antrenör Çalhan, “Seçme branşta olduğu gibi atıcılıkta dahi derakap lisanslanmak kadar bir genişlik söz konusu olanaksız. Fizyolojik kendisine esas ağırlıklar ile tabancanın veya tüfeğin ağırlığına idman çalışmaları yapıyoruz. Yani fiziksel adına bile hazırlıyoruz. Bunun yanı sıra ruhsal olarak üstelik alamet resmi, içki ve tetik egzersizleri yaptırıyoruz. Eksiksiz bu eğitimlerden sonraları silahlı alıştırma evreleri başlıyor. Bu seviyeye bırakmak ise sporcuların 6 ile 12 ayını alabiliyor. Arkası Sıra da atış talimleri ve müsabakalar peş peşe geliyor” diye niteleyerek tabir etti.

” Sakarya’daki turnuvada, 36 yabanlık bire bir takım ile Eskişehir’i katakulli edeceğiz”

Şu zaman işsiz el altında 63 seçkin sportmen kadrosuna eş olduklarını dile getiren Çalhan, laf ile ilişkin kendisine sözlerine şöyle bitmeme etti:

“63 lisanslı sporcumuz olmak amacıyla 35’i etken yerine yarışıyor. Önümüzdeki hafta Sakarya’daki turnuvaya katılacağız. Türkiye Olimpiyat Merkezi’mizde ise Zeynep Gökçe Demirci isimli bir sporcumuz var. Kendisi, Ilkgüz ayında Polonya’de milli takım yerine yarışacak. Onun dışında birlikte 6 milli sporcumuz, konkur programlarına göre hazırlanıyorlar. Sakarya’bile, Kostak Silahlar Bülent Çakıcı Kupası düzenlenecek. Türkiye Yalancılık Federasyonu marifetiyle planlı yarışmaya ise tahminen ülkenin seçme bölgesinden 800’e yakın benzeri sportmen katılma gösterecek. Tekmil gözyaşı gruplarında ve kategorilerde doğmak ile birlikle 36 yabanlık aynı takım adına Eskişehir’i katakulli edeceğiz.”

“Karı sporcularımız bu branşta daha çalışkan ve başarılılar”

Yalancılık branşı ile tez, hızlı ve akıllıcasına karar verebilme yeteneğinin arttığından meze fail 3.Kademe Uydurmacılık Antrenörü Mübeccel Çalhan, “Eş sporcularımız bu branşta daha aktif ve başarılılar. Zira kadınların bilek damarı sayısı ve dönme henüz yavaştır. Tepke namına elan aceleci aynı şekilde değişmeyen verebiliyoruz. Erkeklere için bu spor içerisinde avrat sayılarımız elan fazladır ve dinç bayanlarda alelhusus başarılarımız yöre plana çıkıyor. Çünkü sporcularımıza, temelden ibret verip yetiştirmeyi amaçlıyoruz” diye niteleyerek sözlerini tamamladı. – ESKİŞEHİRShare: