Iyicil gurbetçiden uzun kulaklı yüküyle mektup

Balıkesir’in Havran ilçesinde, Almanya’da faal gurbetçi yurttaş bire bir eşeğin heybesine yüklediği kırtasiye malzemeleri ve kitapları çocuklara dağıttı.

Türkiye’nin eşekli Dostoyevskisi olarak isimlendirilen ve 30 senedir Almanya’üstelik yaşadığı öğrenilen 59 yaşındaki Ersin Bilgili isimli hayırhah Anadolu’daki köyleri gezerek çocuklara mektup dağıtıyor.

Havran’nın Fazlıca Mahallesi’ndeki Halil İbrahim Sebep İlkokulu’nu musahabe fail iyilikçi gurbetçi, Türk ve dünya klasikleri ile kırtasiye malzemeleri dağıtıp çocukları sevindirerek gönüllerde hükümdarlık kurdu.

Okulun bahçesinde çocuklarla kahvaltı de işleyen iki bala babası Ersin Bilgili, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilkokulda öğretmeniyle beyninde geçen benzeri diyalogdan etkilenerek bu projeyi hayata geçirdiğini söyledi.

Aynı zaman dersini yapamadığı üzere öğretmenin ‘Neden dersini yapmadın?” sorusuna; “Ego da soy defter mi var?” diyerek cevap verince öğretmeninin kendisine kızdığını ve “Seni eşek sudan gelene büyüklüğünde seni döverim” ifadeleri üzerine durumu annesine harfiyen aktardığını anlatan Ersin Hakim, “Annem üstelik bana öğretmenine gidip eşek sudan gelmezse hangi büyüklüğünde sopa yiyeceğimi sormamı söyledi. Annemin bu cümlesinden bilahare bende edebi ve gülmeceli yerine çokça güzelce benzeri kalp ve düşünce oluştu. Tıpkı karye çocuğu kendisine öğretmenim o cümleyi kurduktan sonradan okulda oturup dershane penceresinden dağlara taşlara göre tıpkı hayalet kurdum; ‘Birisi eşeklerin konusunda heybelere, hurçlara nev, defter, mektup yükleyip getirip bize vermiş olsa.’ diye niteleyerek. Demincek ego bu hayali gerçeğe çevrilemek için yola çıktım” dedi.

Bunun üstüne önceki önceki doğup büyüdüğü Erzincan’ın Çayırlı ilçesine gidip 800 öğrenciye cins, defter, silgi ve buna benzer hediyeleri çocuklarla buluşturduğunu dile getiren Bilge şu anne kadar 6 bin karye çocuğuna ulaştığını kaydetti.

Her kamer Almanya’daki, Avrupa’daki dostlarıyla 40 üniversiteli öğrenciye burs verdiklerini, yazdığı kitabın gelirini köy çocuklarına bağışladığını belirten Ersin Bilgili, “Ben daha çok köy çocuklarıyla dönüp 8-9 yaşındaki çocukluğumu yaşıyorum. Hayalinin peşinde koşan biri yerine çocukların ortada olmaktan dahi haddinden fazla mutuyum. Ego buraya istesem şiddetli araçlarla gelebilirim. Ama ego çocukken eşeği düşündüm. Eşekle yola ayazlık hayali kuran tıpkı bala olarak okulun kapısından eşekle geldiğimde sevgili çocuklarımız bu konsepti tek devir unutmayacak” diye niteleyerek konuştu.

Fazlıcalı öğrenciler ise eşekle gelmesi karşısında şaşkınlık ve bahtiyarlık yaşadıklarını söyledikleri gurbetçiye hediyelerinden hava teşekkür etti. – BALIKESİR

Share: