İzmir domestik: Gaziemir Belediyesi’nden Mahalleliye “Tandır Fırını” Hizmeti

Gaziemir Belediyesi, ilçedeki kültür mozaiğine ilişkin geleneklerin yaşatılması için kullanılmamış tıpkı projeyi hayata geçirerek Tandır Fırını açtı.

Vatandaşlar, Beyazevler ile Dokuz Eylül Mahalleleri’nin parçalanmamış ortasındaki gereksiz arazide etraflı zamandır çamurdan oluşturdukları fırınları kullanarak geleneklerine makul paketlemek üretiyordu. Hijyenik olmayan ve kaynak kirliliği yarattığı amacıyla eleştirilen bu tandır fırınları ara sıra vatandaşlarca şikayet konusu bile oluyordu. Bunun önüne terhis etmek isteyen Gaziemir Belediyesi, çarkıt fırınları yıkarak görsel anlamda mahallenin dokusuna akıllıca, vatandaşların geleneklerini yaşatabileceği modern ayrımsız tandır fırınlarını kişi geçirdi. Kullanımı herkese örtüsüz ve ücretsiz olan tandır fırınlarından tümce istediği saatte yararlanabilecek.

Özellikle Dokuz Eylül ve Beyazevler Mahalleleri’nde canlı vatandaşların Mardin ve çevresinden göç etmiş olması dolayısıyla Mardin mimarisinin yeğleme edildiği ve zarfında ayrımsız anda 4 kişinin pişirme işlemi yapabileceği tandır fırını inşaatında Ankara’ya has andazit taşları kullanıldı. Sarnıç Vatan Caddesi’ndeki kere restorasyon çalışmaları sırasında sökülen ve hasar görmemiş taşlar ayrıştırılarak tandır fırınının çevresine döşendi. Bu şekilde bölge tandır fırınlarının beraberinde kullanılmamış ayrımsız meydana üstelik kavuşmuş oldu.

Tandır fırınlarının tamamlanmasının arkası sıra önce coşkun yakılması şerefine Gaziemir Belediye Reisi Halil Arda, alanda mahalle sakinleriyle tıpkısı araya geldi. CHP Gaziemir İlçe Başkanı Kasım Özkan’ın de düz aldığı etkinlik, bateri – zurna ile şenlenirken, halk dansları ekibi gösterisi iri zevk topladı. Mahalleliler yoluyla pişirilen tandır ekmekleriyle ikindi kahvaltısı özne mahalleliler, özellikle Mardin olmak için geldikleri bölgelerdeki kültürlerini yaşattıkları amacıyla çok mutlu olduklarını söylediler.

“ÇOKÇA KÜLTÜRLÜLÜK ÖNEMLİ ZENGİNLİK”

Mahalle halkının isteklerine makul şekilde tandır fırınını tamamladıklarını belirten Başbuğ Arda, şöyle konuştu:

“Belediyemiz aracılığıyla yapılan bu tandır fırını ile vatandaşlarımız ekmeklerini yaparken yağmur ve güneşten etkilenmeyecek, geleneklerine akla yatkın tandır ekmeğini üretebilecekler. Çokça kültürlülük Gaziemir için eke tıpkı işve. Göçle ilçemize gelen vatandaşlarımızın hem kültürlerini kaybetmemeleri hem birlikte yeni güç alışmaları üzere dikkat gösteriyoruz. Geldikleri bölgedeki kültürel zenginliklerini bire bir nebze olsun neşelendirmek adına çamurdan yaptıkları fırınların hesabına yenisini düz yazı ettik. Ülkemizde yaşanan ekonomik akse nedeniyle savuşturmak fiyatları bile ölçüsüz arttı. Hem bu zamlar hem da geldikleri bölgeden getirilen kültürler vatandaşlarımızı bu kabil tandırlarda kendi ekmeklerini yapmaya itiyor. Biz de bu ihtiyacın karşılığı olarak bu hizmetimizi sevimli geçirdik. Tıpkı zamanda Sarnıç Yurt Caddesi’nde yaptığımız defa çalışmasında sökülen ve akman olan taşları birlikte kullanarak aynı yerde bire bir düzlük düzenlemesi da yaptık. Yaptığımız hizmet ile kültürleri yaşatırken de mahallemize yeni tıpkısı yaşam alanı kazandırdık. Vatandaşlarımızın hem dem alacağı hem da tandır ekmeklerini üretebileceği bu alan hepimize balkı olsun.”

Share: