İzmir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılı kutlanıyor

İzmir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100’üncü sene dönümü kutlamaları kapsamında atlı birliklerinin kente girişi canlandırıldı.

Valilik uğrunda düzenlenen törende, süvari birlikleri temsili yerine İzmir’e giriş yaptı. Atatürk Meydanı’na gelen irtibat, vatandaşlardan şişman alkış aldı. Ürkmek duruşunda bunulmasının arkası sıra Hükümet Konağına sâdır er, Türk bayrağını göndere çekti.

Daha sonradan DOĞRU Parti Umumi Başkanvekili ve İzmir Mebus Binali Yıldırım, süvari ilişki komutanına Kur’an-ı Koçak ve Türk bayrağı ikram etti, İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer birlikte onurluk verdi.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda devam fail etkinlikte ise içtinap etmek duruşunda bulunuldu ardından İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, 9 Eylül’ün yalnız bir şehrin kurtuluşu olmadığını tıpkısı zamanda obstrüksiyon edilmiş, dönük tıpkısı ülkenin hürriyetine ve bağımsızlığına kavuştuğu günün tarihi olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin doğuşunun 100 sene önceki bugün gerçekleştiğini dile getiren Soyer, “Kurtuluşun 100’üncü yılında milli mücadelemizin değerini hafızalarımızda tazelemek bizim asli görevimiz. Bugünü özellikle Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere mecmu gazi ve şehitlerimize minnetimizin tıpkısı ifadesi olarak kutluyoruz. 9 Ilkgüz ile bizlere bağımsızlığı, bağımsız milletvekili ve onurlu bir yaşamı bırakıt bırakan başta Nazik Önder Atatürk ve kamu kahramanlarımızın amacında yürümek, bizim arz eke vazifemiz.” dedi.

Soyer’in konuşmasının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi dizem ve dans topluluğu ile belediye bandosu hayal aldı.

Törenlere, Vali Yavuz Sahih Köşger, Iye Ordusu Komutanı Ferik Eksiksizlik Yıpranmamış, İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcısı Mustafa Öztürk, SELIM Parti Genel Komutan Yardımcısı Hamza Kırıcı, SELIM Fırka Milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı, Atilla Kaya, Soylu Nasır, Yaşar Kırkpınar, Cemal Bekle, CHP Milletvekilleri Bedri Serter, Kamil Okyar Sındır, MHP Milletvekilleri Tamer Osmanağaoğlu ve Hasan Kalyoncu, İYİ Parti Kol Başkanvekili Teadül Dervişoğlu, İYİ Öğür Milletvekili Aytun Çıray, DOĞRU Öğür İl Başkanı Asillik Yüce Sürekli, MHP İl Başkanı Veysel Atmaca ile farklı ilgililer katıldı.Share: