İzmirli şehidin ismi Van’daki kütüphanede yaşatılacak

Van’ın Özalp ilçesindeki lisede oluşturulan kütüphaneye martir er Asalet Oğuz Erbay’ın ismi verildi.

İzmir’de hararetli fahri üç zihayat, “Şehit Kütüphaneleri Projesi” kapsamında ilçedeki Yukarı Dönerdere Küçük Asya Lisesinde kitabevi oluşturmaya değişmeyen verdi.

Okulun abes tıpkısı odasına raflar yerleştiren gönüllüler, kitaplarla doldurdukları kütüphaneye 2010’birlikte Hatay’üstelik martir olan İzmirli çeri Kerem Oğuz Erbay’ın adını verdi.

Kaymakam ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Muhammed Emin Nasır, kütüphanenin açılışında, vatan için canını feda eden şehitlere her devir minnettar olduklarını söyledi.

Şehitlerin isimlerinin yaşatılmasının çok eşsiz olduğunu belirten Nasır, “Canan öğrenciler, bu kütüphaneden gelişigüzel betik aldığınızda, burada vakit geçirdiğinizde benzeri zamanda şehidimizi birlikte garip etmiş olacaksınız. Onun isminin Dönerdere Mahallesi’nde unutulmasına sizler engel olacaksınız.” dedi.

Proje Umumi Koordinatörü Ahmet Çın Pozan dahi proje kapsamında 29’uncu kütüphaneyi Özalp ilçesinde oluşturduklarını ifade etti.

Kütüphanenin kurulmasında Göztepe Spor Kulübü ve taraftarından bindi aldıklarını anlatan Pozan, “Tahminî 2 bin kilometre öteden, ülkemizin bire bir ucundan gayrı ucuna gelerek kütüphane bina etmek bizleri çok bahtiyar etti. İlk defa bu büyüklüğünde ağırbaşlı aynı istekle karşılaştık. Özalp halkına çokça teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Şehidin ağabeyi Öz Saygı Erbay üstelik ” Türkiye’nin sunma batısından arz doğusuna böyle bir projenin içre kalkmak beni çokça duygulandırdı ve gururlandırdı. İnşallah bu kütüphane ve bu kitapları okuyan kardeşlerimiz vatanına, milletine körpe birer tendürüst olurlar.” diye konuştu.

Programa, İlçe Kol Başkan Vekili Mülazım Eyüp Ayaz, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Duran Vuranok, İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdür Muavini Mustafa Kızılkaya, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.Share: