Kahramanmaraş haberleri: Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Pakdil, Kahramanmaraş’ta elma festivaline katıldı

Ekincilik ve Orman Nazır Yardımcısı Nihat Pakdil, Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde 8. Göksun Elma Festivali’ne katıldı.

Pakdil, burada yaptığı konuşmada, tarımsal üretimde elma yetiştiriciliğinin önem kazandığını söyledi.

Kahramanmaraş’ın, Türkiye’nin elma ihtiyacının yüzdelik 2’sini karşıladığını tamlayan Pakdil, festivalin önemine belen etti. Pakdil, “Bu festival dikici ve zer yetiştiricilerimizin emeklerinin henüz bereketli değerlenmesi, ayraç oluşması açısından ehemmiyet bildirme ediyor. İnşallah burada çalışma gösterenlerin ve bundan sonra faaliyet göstereceklerin başarılarıyla bu amaca ulaşılmış olacak. Ürünümüz henüz bulunmaz, aranır hale ati.” dedi.

Kentin ikliminin kimi avantajlar sağladığını ve yetiştirilen elmaya lezzet kattığını dile getiren Pakdil, şöyle devam etti:

“Şu anda kestirmece 1,2 milyon elma ağacımız bulunan. Kestirmece 53 bin titrem üretimin ilçemiz ekonomisi üzere korkulu bire bir karşılığı var. Yetiştiricilerimiz, elmayla yaklaşık 300 milyon teklik civarında bire bir değeri bile ilçemize kazandırmış oluyor. Bakanlık olarak çiftçimizin zirai, büyüklük su işlerinin faaliyetleriyle ait yanındayız, beraberinde olmaya devam edeceğiz. Elbette bunları planlarken ve yaparken ilçemizin ve ilin yöneticileri bizi daim görüşme ediyor. Sizlerin ve ilimizin ihtiyaçlarını bizlere anlama ettiriyorlar. İnşallah tığ dahi ahali birliğiyle Tarım ve Orman Bakanlığı kendisine üzerimize düşen faaliyetlerin, eksikliklerin ve ihtiyaçların giderilmesi amacıyla birlikte çalışıyoruz, gayret ediyoruz. Ürünümüzün henüz iyi pazarlanması, henüz gani ayar kazanması noktasında bizim rustik kalkınma kabil sübvansiyon imkanlarımız var. İnşallah sizlerden bu alanda daha çok rica ve elan çok proje bekliyoruz ki bunları destekleyelim, sizlere bakım edelim. Sizler de üretmiş olduğunuz ürünleri henüz bulunmaz, elan eklenmiş zer kendisine pazarlamış olasınız.”

Festival kapsamında “yeryüzü iyi elma” ve “genişlik bereketli elmalı pasta” yarışması yapıldı.

Yarışmada dereceye girenlere ödülleri tören düzeni üyeleri marifetiyle verildi.

Festivale, Ilbay Ömer Faruk Ateşin, SELIM Tümen Kahramanmaraş Mebus Celalettin Güvenç, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, İl Bitirmiş Komutanı Kıdemli Miralay Miğfer Yağan, İl Itimat Müdürü Iyi Cebeloğlu, ilçe belediye başkanları, çekicilik ve kuruluşların temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Pakdil ve protokol üyeleri daha sonra Türkiye Savaş Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Göksun Şubesi’nin açılışını yaptı.

Share: