Kahramanmaraş’ın ünlü lezzeti dondurmada günlük istihsal 4 katına çıktı

Kahramanmaraş’ın sembolü olan dondurmada günce üretim dörde katlandı.

Şeker ve dikbaşlı sütüyle yapılan, salebin yoğunluk veren etkisiyle sakız kabilinden uzayan Maraş dondurması; aroması, rengi ve lezzetiyle dikkati çekiyor.

Kentin adıyla özdeşleşen ve simge haline mevrut dondurma, havaların ısınmasıyla hem az içi hem birlikte ancak dışından dokunaklı rica görüyor.

Kahramanmaraş Lokantacılar, Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Erdal Kanbur, dondurma denince dünyada önceki akla mevrut yerlerden birinin Kahramanmaraş olduğunu söyledi.

Türkiye’nin mefret dondurma markalarına aile sahipliği özne kentin, turizme dahi koskocaman katkısı olduğunu anlatan Kanbur, evcil ve yabancı turistlerin birçoğunun “Yerinde aynı dondurma yiyelim” diye Kahramanmaraş’a geldiğini aktardı.

Kentte üretilen dondurmanın balaban bire bir kısmının elverişsiz dışına ihraç edildiğini rapor eden Kanbur, şunları kaydetti:

“Kahramanmaraş dondurması dünyada bir tane dondurma. Bugün dünyada biliyorsunuz Roma’dahi da İtalya’üstelik dahi dondurma var ama bizim dondurmalar kabil değildir. Bizim kullandığımız benzen, salep, şekeri onlar kullanmazlar. Biz bu aromayı verebilmek amacıyla bunları temizlemek zorundayız. İyi tıpkısı dondurma muktedir olmak için, dedelerimiz, babalarımızdan öğrendiğimiz geleneksel yöntemleri kullanıyoruz. Bu de bütün dünyada ilişki odağı olmamıza neden oluyor. Kahramanmaraş dondurması şita, yaz yenebilir.”

Çekicilik sıcaklıkları üretimi ve tüketimi artırdı

Albeni sıcaklıklarının yüksek olması zımnında dondurmaya olan talebin birlikte arttığına meni fail Kanbur, “Şimdilerde dondurma henüz fazla tüketiliyor. Istihsal geçen yıllara göre arttı. Site genelinde haddinden fazla sayıda dondurma üretimi özne işletmemiz var. Bu işletmelerin günce üretimi sabık sene 150 titrem iken şu anda 300’ü dümdüz, 300’ü yemişli görünmek üzere toplamda 600 tona ulaştı.” dedi.

Kanbur, dondurma üretiminin bazı günler 700 tona kadar çıktığını, ürünlerin büyük kısmının MEMLUK, Almanya, Fransa, Kanada, Suudi Arabistan ilkin olmak üzere 32 ülkeye ihraç edildiğini belirtti.Share: