Kahramanmaraş’ta yaz konserleri kapsamında sanatçı Zara manzara aldı

Kahramanmaraş’ta düzenlenen yaz konserleri kapsamında Türk Halk Müziği sanatçısı Zara konser verdi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesince Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen programda, hayranlarıyla mülaki Zara, müstehap şarkılarını seslendirdi.

Yaklaşık 2 buçuk saat sahnede küsurat Zara, izleyenlere keyifli anlar yaşattı.

Konserde Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Zara’ya çiçek verirken, eşi Leyla Güngör’birlikte kentin coğrafi belen tescilli ürünü olan ceviz oyma kasa ödül etti.

Başkan Güngör, yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş’ın firez, müzakere, yazın ve birçok alanda civar plana çıktığını dile getirdi.

Belediye yerine kentin kültürel değerleri çokça önemsediklerin dile getiren Güngör, şunları kaydetti:

“Türk ahali müziğimizi gerçekten haddinden fazla fena hâlde seslendiren ve her antlaşma dinlediğimiz Zara hanımı misafir etmekten bahtiyarlık duyuyoruz. Tığ bu topraklarda Anadolu coğrafyasında bire bir hikaye sürdürüp geliyoruz. ‘İşte Gidiyorum Çeşmi Siyahım’ diyen Aşıramento Mahzuni’den, ‘Lambada titreyen yalaz üşüyor’ diyen Abdurrahim Karakoç’tan ve tığ benzeri hikayeyi asırladır sürdürüp geliyoruz. Türkülerimizde hasret var. Türkülerimiz bile alplık var. Bağımlı bu kültürümüzü sanatımızı geçmişten aldığımız değerlerle elan ati çıkarmak keyiflendirmek ve bunları gelecek nesillere aktarma etmek bizim borcumuz. Kahramanmaraş türkü ve edebiyatın başkentidir.”

Konserde, Aşırılmış Mahzuni Şerif’in “İşte Gidiyorum Çeşmi Siyahım” türküsünü Zara ve Komutan Güngör alay malay seslendirdi.

Sanatçı Zara ve orkestranın performansı müzikseverler vasıtasıyla etraflı süre alkışlandı.Share: