Kaliteli yağ amacıyla Kilis’teki üreticilere “zeytini 15 Ekim’den önce toplamayın” uyarısı

Kilis Zeytin Araştırı ve Geliştirme Derneği (KİZADER) Başkanı Prof. Dr. Yır Şekeroğlu, yaklaşan hasat öncesi üreticilere uyarıda bulunarak arz nitelikli yağın 15 Ekim ile 15 Teşrinisani beyninde toplanan zeytinlerden elde edildiğini bildirdi.

Şekeroğlu, AA muhabirine, 4 bin 500 yıllık zeytin çekirdeğinin bulunduğu Kilis’in zeytinin esas vatanlarından biri olduğunu anlattı.

Sofralık zeytin dışında dünyada hem esenlik hem kozmetik hem birlikte azık sanayisinde zeytinyağının civar plana çıktığını belirten Şekeroğlu, akıbet 5 yılda tescilli Kilis zeytinyağında ve zeytincilikte haddinden fazla yoğun adımlar atılmaya başlandığını dile getirdi.

Üreticilere birinci sınıf iz yetiştirilmesi için eğitimler verildiğini ifade fail Şekeroğlu, “Üreticiden sanayiciye, sanayiciden tüccarına kadar bütün insanlar bu bölgede bilinçlendirildi ve bunlar da yavaş yavaş meyvelerini vermeye başladı. Geçtiğimiz yıllarda Kilis zeytinyağının fiyatı alışılagelen zeytinyağı piyasasından düşükken bugün piyasada aranan kaliteli ayrımsız yağ olma durumuna geldi. Geçtiğimiz yıllarda Almanya’da zeytinyağımız altın madalya aldı. Japonya, Avrupa, Amerika ve Türkiye’birlikte yapılan yarışmalarda Kilis belde ağaçlarımızdan üretilen erken hasat antipatik sıkım zeytinyağı bergüzar üzerine ihsan topladı.” ifadelerini kullandı.

Zeytin ve zeytinyağı sezonu hazırlıklarının başladığını dile getiren Şekeroğlu, yaptıkları çalışmalarda Kilis’te etraf zeytinden efdal mahsul ve erdemli nitelik elde edilmesi amacıyla er hasat soğuk sıkım zeytinyağı üretimi yapılması gerektiğini kaydetti.

Zeytinyağı üreticilerine tavsiyeler

Zeytinyağı üretimi için hasadın normalde 15 Eylül’den sonra başladığına belen fail Şekeroğlu, şöyle konuştu:

“Amma albeni sıcaklığı ve su sıcaklığının erdemli olması bu dönemde hasat edilen zeytinyağlarında hele hasattan el işi zincirine büyüklüğünde sevimsiz zinciri izlem edilmesi ve soğutma sistemlerde zeytinyağı üretilmesi gerektiriyor. aksi hâlde üretilecek zeytinyağında efdal polifenol beklerken haddinden fazla elan bağan kalitede bire bir yağ elde edebiliyorsun. Tor benzeri zeytinyağı üretilebiliyor. Ama biz Kilis bölgesinde er hasat soğuk sıkım yapacaksak bunun zamanı Ilk Teşrin 15’ten sonraları Son Teşrin 15’e büyüklüğünde sabık müddet. Bu süreçte zeytinlerimiz adım adım benekleniyor ve siyahlaşmaya başlıyor amma Kasım 15’ten bilahare bu siyahlaşma artıyor. Bizim üzere genişlik birinci sınıf zeytinyağı Ilk Teşrin 15 ila Son Teşrin 15 ortada toplanan zeytinlerden elde ediliyor. Zeytinleri toplarken dikkat edeceğiz, ağacın altına henüz ilk dökülmüş zeytinleri kesinlikle ağaçtan toplanan zeytinlere karıştırmayacağız. Sabah erken saatlerde hasat ettiğimiz zeytin tanelerini delikli kâr kasalarına koyacağız. Çokça çok haşiv yapmayacağız. 3 saat içerisinde fabrikaya götürüp sıkımını yapmaya çalışacağız. Bu olabilir olmadığı durumda dahi sunu geç bire bir bölüm içerisinde biz zeytinlerin zeytinyağına işlenmesini öneriyoruz.”

Toplanan zeytinlerin çuvallara konulmaması ve bekletilmemesi gerektiğini vurgulayan Şekeroğlu, zeytinin aktif bire bir sonuç olduğunu bu nedenle küflenme, kızışma ve kokuşmaların meydana gelebileceği uyarısını yaptı.

Fabrikada bile yıkama ve farklı işlemlerde temizliğe ehemmiyet verilmesi gerektiğine dikkati calip Şekeroğlu, zeytinlerinin sıkımı üzere mefkûre sıcaklığın 27 derecede olduğunu, 35 dereceyi geçilmemesi gerektiğini kaydetti.

Şekeroğlu, zeytinyağının saklama yöntemlerine birlikte değinerek sözlerini şöyle tamamladı:

“Zeytinyağını aldığımız ahit kesinlikle plastik bidonlarda depolamıyoruz. Krom tanklarda ve krom tenekelerde bekletiyoruz. Zeytinyağımızı hele ahır kabilinden karine olan alanlardan uzak tutuyoruz. Zira zeytinyağı çok aceleci şekilde değişik kokular bünyesine alabiliyor. Eğer ince devamlı depolamamız olacaksa zeytin ağının ense yağının ayrıştırılması gerekiyor. Bunun zeytinyağıyla kalması kaliteliyi düşürüyor.”

Share: