Kantarcılık mesleğinin son temsilcileri zamana direniyor

Kantarcılık mesleğinin sonuç temsilcileri zamana direniyor

GÜMÜŞHANE Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde kıvrak 82 yaşındaki İhsan Alemin 62 yıldır sürdürdüğü kantarcılık mesleğiyle zamana düzlük okuyor. Gelişen teknolojiyle birlikte kantar üretiminin azaldığını söyleyen Alemin, meslekte şakirt yetişmemesinden yakınıyor.

Palan ilçesi Cami Yanı mahallesinde faal 82 yaşındaki İhsan Alemin 62 yıldır dede mesleği olan kantar üretimini sürdürüyor. Gösterişli cisimleri ölçmek için geçer not bir tane kollu el kantarının birçok kullanma alanı bulunurken, mesleğin serencam temsilcilerinden olan İhsan Alemin şakirt yetiştirememekten yakınıyor. Hele ısmarlama üstüne üretimi yapılan ve hassaslık ayarının sadece ustalar yoluyla ayarlanabildiği el kantarının gelişen teknolojiyle birlikte unutulmaya yüz tuttuğunu tamlayan 82 yaşındaki Alemin ömrünün sonuna kadar mesleğini sürdüreceğini tabir ediyor.

“Mesleğimiz ölüyor, henüz öğrenen bulunmayan”

Kürtün ilçesinde kantarcılık mesleğini sürdüren sonuç 2 kişiden biri olan İhsan Alemin (82), “Kantarı danışma amacıyla yapıyorum atlatmak paramı de kazanıyorum. İsteyene yapıyoruz. Yaşlandığım için bundan sonra arada bir çalışıyorum. Filhakika bunu işleyen 2 hayat var biri ego gayr bile yaşlandı. Çabucak ikimiz kaldık. Tığ kantardan dünyalık kazanamıyoruz kim. 1960 yılında yapmaya başladım. Mesleğimiz ölüyor, elan öğrenen yok. Ego çocuklara öğrenin diyorum, yapmasanız birlikte öğrenin diyorum giderek geçişsiz evet diyerek fakat icra vekili bulunmayan, bu meslek öldü. Bu kantarlar veriş yerlerinde kullanılıyor, tarlalarda kullanılıyor. Şimdi dijitalleri artık mukavim murat olmuyor. Yaşım 82 çok el benim bundan sonra gözüm üstelik görmüyor. Tıpkı arkadaşım benden çokça ısrarcı oldu ona tıpkısı baskül yapacağım. Bu kantarın 1 günde yapılma şansı namevcut. Çok bayıltıcı aynı hisse senedi olduğu üzere bazı bazı aşkın denk söylüyorum istemesinler diye” dedi.

Share: