Kapadokya’da fiyatı 4 bin liraya sâdır balon turuna binemeyen yerel gezici, çareyi 35 liralık sanal tura katılmakta buldu

Tarihi ve kültürel değerlerinin yanında ilginç düz oluşumları, vadileri, düzlük altı ve düzlük üstü şehirleri ile Dünya’nın ve Türkiye’nin majör turizm merkezlerinden olan Kapadokya bölgesinde yapılan palavra turlarına binemeyen domestik turistler mevhum turlara akın ediyor.

BALON TURLARI 220 AVROYA ÇIKTI

Kapadokya Bölgesi ile özdeşleşen ısıdam çekicilik Palavra turları, buraya gelen turistlerin fayrap etmek istediği aktivitelerin başında meydan alıyor. Sabah erken saatlerde dönem doğumu ile havalanan ısıdam albeni balonlarına binen turistler, bölgeyi adeta kuş bakışı izliyor. Hava koşullarının müsait olduğu günlerde tıpkısı anda havalanan 150’ye yakın yunak gelgel balonu hem binenler üzere, hem da izleyenler üzere yetişkin bire bir görsel ziyafet sunuyor. Son günlerde yapılan zamlardan bilahare Kapadokya Bölgesini havadan bağlı olmak yerel turistler amacıyla imkansız ağıl geldi. 220 avroya büyüklüğünde çıkan fiyatları ödeyemeyen yerel turistler, çareyi ya balon turlarını yerde izleyerek yada 35 lira sanal turlara katılarak buluyor. Nevşehir’in Ürgüp ilçesine sadık Üçgüzeller mevkii’nde kâin palavra maketine binen yerel turistler, 3 boyutlu sanal gözene yardımıyla Kapadokya Bölgesini kuş bakışı takip imkanı buluyor.

UYGUN FİYATLI MEVHUM TURLAR TERCİH EDİLİYOR

Vatandaşlardan Osman Kuvvetli, üstünlük korkusu olduğu ve fiyatının birlikte şizoit olduğu üzere mevhum cevelan yapmayı yeğleme ettiğini belirtti. İşletmeci Kaime Temir üstelik, “Burada yerli ve yabancı misafirlerimize ayrımsız hizmet sunuyoruz. Bu işe önceden amacımız üstünlük korkusu olan misafirlerimize balon tanıtımı yapmaktı. Gelen misafirlerimizin kimisinin üstünlük korkusu var, kimisinin üstelik maddi durumu uygun değil. Özellikle maddi durumu elverişli sıfır misafirlerimiz çokça irade ediyorlar. Bizde bu taleplerini karşılıyoruz. Burada balon turunun simülasyonunu yaptık” dedi. Gerçeğine binmediğini belirten Osman Cemtekin ise, daha ilk yunak çekicilik balonuna binmediğini, sanal uçuşunda gani ayrımsız sınama olduğunu dile getirdi.

Share: