Karadeniz’de 5 ilde 752 yerleşme hesabına ulaşım sağlanamıyor

Rize, Trabzon, Artvin, Gümüşhane ve Giresun’da, kar zımnında 752 yerleşme yerinin yolu ulaşıma kapandı.

Rize’birlikte kar iki gündür aralıklarla etkisini sürdürüyor.

Kar nedeniyle merkezde 55, İkizdere’üstelik 29, Çayeli’nde 27, Kalkandere ve Çamlıhemşin’üstelik 18’er, Pazar’üstelik 10, Derepazarı’nda 9, Hemşin’üstelik 8, İyidere’birlikte 6, Ardeşen’da 5 ve Fındıklı’da 2 almak üzere 187 köye ulaşım sağlanamıyor.

İl Hususi İdaresinin 96 personeli, 53 hisse senedi makinesi sayesinde yolların ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Karayolları ekipleri üstelik Ovit Dağı Sivrikaya mevkisindeki tünel bölgesi ile Ayder Yaylası’na ulaşımın sağlandığı yolda, kar likidasyon ve buzlanmaya karşı tuzlama çalışması yapıyor.

Bazı köylerde kar kalınlığı vadi kayran 15 santimetreye, yaylalarda ise 1 metreye ulaştı.

Trabzon

Trabzon’da üstelik kar yüksek kesimlerde etkisini gösterdi.

Yağış dolayısıyla Şalpazarı ve Tonya’birlikte 16’şar, Dernekpazarı ve Çaykara’da 12’şer, Beşikdüzü’nde 11, Of’ta 10, Araklı’üstelik 8, Köprübaşı ve Akçaabat’ta 6’şar, Sürmene’dahi 5, Düzköy’dahi 4, Arsin, Çarşıbaşı ve Hayrat’ta 3’er, Vakfıkebir’üstelik 2 gelmek üzere 117 mahallenin yolu ulaşıma kapandı.

Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım, Bakım ve Tamir Daire Başkanlığı ile kaymakamlık belediyelerinin 474 personeli, 237 araçla yolları ulaşıma yapmak üzere çalışmalarını koordineli şekilde sürdürüyor.

Giresun

Giresun’birlikte kar dolayısıyla 236 köye erişim sağlanamıyor.

İl Hususi İdaresi yetkililerinden alınan bilgiye bakarak Görele’üstelik 53, Tirebolu’de 36, Espiye’da 25, merkezde 24, Dereli’de 20, Çamoluk ve Keşap’ta 15’er, Bulancak ve Yağlıdere’dahi 12’şer, Eynesil’birlikte 11, Doğankent’te 9 ve Güce’dahi 4 köy yolu kar nedeniyle kapandı.

Ekipler, ilişkin yolları ulaşıma boşaltmak üzere çalışmalara bitmeme ediyor.

Artvin

Artvin’da etken olan kar sonrası 192 köyün yolu ulaşıma kapandı.

Şavşat’ta 51, Borçka’da 38, merkezde 27, Ardanuç’ta 24, Yusufeli’nde 21, Arhavi’dahi 20 ve Murgul’de 11 köye muvasala sağlanamıyor.

İl Hususi İdaresinin 87 personeli, 42 gelişim makinesi ile yollarda karla mücadeleyi sürdürüyor.

Şehir merkezinde kar kalınlığı düz meydan 30 santimetreye ulaştı. Uray ekipleri, anne caddelerin yanında mahalle ve sokak aralarında de kar tasfiye çalışmalarına devam ediyor.

Atabarı Kayak Merkezi’nde de kar kalınlığı 1 metreyi aştı.

Gümüşhane

Gümüşhane’bile kar nedeniyle 20 köy uğrunda ulaşım sağlanamıyor.

Kar dolayısıyla Kürtün’üstelik 15 ve Torul’bile 5 köyün yolu kapandı.

İl Özel İdaresi ekipleri, kapalı yolları ulaşıma fayrap etmek üzere mücahede gerçekleştiriyor.

Share: