Karadeniz’de hoppadak Samsun’da yapılıyor

Karadeniz’de yemeden içmeden Samsun’birlikte yapılıyor

Minik bedenlere önsezi ritmi ameliyatı

SAMSUN – Samsun Terbiye ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki ehlihibre kadro, bebeklik çağından ergenlik çağı çağına büyüklüğünde kalp ritmi bozukluğu olan umum çocuklara ritim bozukluğu (ablasyon) ameliyatı yapıyor. Farklı şehirlerden hastalar ablasyon ameliyatı tevessül etmek için Samsun’u yeğleme ediyor.

Bebeklerde yahut çocuklarda kendini gösteren dizem bozukluğu ölümcül olabiliyor. Çarpıntı hissi çoğu minik çocuğu tasalı ediyor. Türkiye’da minik çocuklara ablasyon işlemini fail eşsiz merkezlerden biri olan Samsun Yetişek ve Araştırı Hastanesi ise bünyesinde yaptığı ameliyatlarla miniklerde kalp ritmi rahatsızlığını otama ediyor.

Yapılan ameliyatlar karşı vukuf veren Bala Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Mehmet Küçük, “Çocukluk çağında dizem bozuklukları oranla kesif görülüyor. Tıpkısı kısmı iyicil benzeri kısmı bile çarpıntı, bayılma şikayetlerine illet olabiliyor. Ayrımsız kısmı üstelik hayatı tehdit fail tartım bozuklukları olabiliyor. Mecbur kaldığımızda bu işlemi alelade bebeklerde üstelik yapmamız gerekiyor. Mümkünse ilaçla tıpkı süre dalavere ederek ablasyon işlemini daha şişman yaşlarda fethetmek istiyoruz. Bu hastalarımız çarpıntı, sine ağrısı şikayetler olabiliyor. Kimi Vakit de çekilen aynı EKG’üstelik bu hastalığı görebiliyoruz. Tartım bozukluğu olan yeri bularak otama ediyoruz. Ben burada çalışmaya başladığımda bu hastalarımızı iri şehirlere solmak durumundaydık. Bu işlemi burada yapabilmek üzere gerçekte haddinden fazla iri ayrımsız kombinezon ve emek var. Hacettepe Üniversitesi Bala Kardiyoloji Bölümünden hocalarımızın emeği ve yönetimimizin iradesi çok enerjik ve yardımcı oldu. Bala hastalarda bu işlemi fail Karadeniz’de yegâne merkeziz. Bugünkü vakamız 12 yaşında bir koca çocuktur. Kalbinde olan tartım bozukluğu dolayısıyla bu hastalığın bir tane tedavisi olan ablasyon ve elektrokardiyografi fizyolojik işlemini yapıyoruz. Bağır ağrısı, çarpıntı, gaşiy, çocukluk dönemlerinde ağır ritim bozukluklarını bel edebilir. Bu makule şikayetleri olan çocuklarımız özellikle spor öncesi muayeneleri üzerine ailelerin çokça ilgi etmesi gerekiyor. Çünkü vahim egzersizler dirimsel tehlike oluşturan ciddi ritim bozukluklarına illet olabiliyor. Bu çeşit şikayeti olan çocuklarımızı alelhusus spor öncesinde taharri etmek istiyoruz” dedi.

Yoğun mücahede harcayan grup ameliyatlara devam ediyor.

Share: