Karadeniz’de içmece suyu kaynaklarının arkası sıra dereler üstelik kurumaya başladı

GLOBAL ısınmanın etkileriyle yağmur rejimi değişen ve sonuç iki ayda averaj yüzdelik 58 daha az yağışın düştüğü Maşrık Karadeniz’üstelik içme suyu kaynaklarının beraberinde dereler de kurumaya başladı. Gümüşhane’üstelik Tersun Dağı’ndan doğan ve Karamustafa, Boyluca ve Hasköy köylerinden geçen ekincilik ve içmece suyunda kullanılan Boyluca Deresi yatağı 10 kilometre boyunca kurudu.

Küresel ısınmanın etkileriyle Gün Doğusu Karadeniz’üstelik son aylarda mütenakıs yağışlar, susuzluk tehlikesini birlikte beraberinde getirdi. Şark Karadeniz’dahi, haziranda 109,4 kilo yağmur ile serencam 90 yılın yağmur rekoru kırılırken, takip fail aylar ise yağışsız geçti. Meteorolojik verilere göre, sabık sene orak ayı ve ağustos ayları ile bu senenin ayrımsız dönemlerinde averaj yüzdelik 58 henüz az yağışın düştüğü bölgede, içmece suyu kaynakları kurudu. Türkiye’nin almanak ortalama 2 bin 400 kilo yağmur oranıyla bildirme çokça yağış düzlük ili olan ve hızlı hızlı seçkin yıl yaşanan hâkim, kayşa ve taşkınlarla gündeme mevrut Rize’bile azalan akarsu kaynakları nedeniyle şehremaneti, halkı, suyu tasarruflu kullanmaya çağırdı. Trabzon’da ise içme suyu sorununa hal için baran ve satıh sularının depolanacağı ‘yapay gölet’ formülü devreye alındı.

DERE YATAĞI 10 KİLOMETRE KURUDUBölgede içme suyu kaynaklarının ardından bu kat dahi öz yatakları kurumaya başladı. Gümüşhane’üstelik Tersun Dağı’ndan doğan ve Karamustafa, Boyluca ve Hasköy köylerinden güzeşte tarım ve içmece suyunda mergup Boyluca Deresi yatağı, debisi azalınca 10 kilometre boyunca kurudu. Derenin kurumasıyla, bölgedeki göveri ve sonuç bahçeleri dahi kontra etkilendi. Yöre halkı, kuraklığa karşı akarsu depolanacağı akmaz projelerinin devreye alınmasını istedi.’KURAKLIKTA DEREDE DAMLA AKARSU KALMIYOR’Boyluca Köyü Muhtarı Tahir Öztürk, “Bu öz üstünde 3 çıngı karye, 11 dahi mahallemiz mevcut. Bu aylar gelince öz kuruyor. Kuraklık başlayınca derede damla su kalmıyor. Vatandaşın büyü bahçesi kuruyup gidiyor. Dereden akan akarsu boşa akıyor. Deremizin suyu çok saf. Burası değerlendirilirse hem köylülerin içme suyu sorununu hem da sulama sorununu bertaraf evet. Burada pir akmaz olabilecek bazı noktalar var” dedi.’GÖLET TALEBİMİZ VAR’Köylülerden Kenan Öztürk de tarım arazilerinde kuraklığa ilişkin beis olduğunu söyleyerek, “Fasulye ektim, susuzluktan etraf söküp attım. Tarlam kurudu, dere kurudu. Bahçe süresince tek madde kalmadı. Hepsini yoldum, hayvanlara verdim. Yetkililerden gölet talebimiz var. Tarım fora etmek amacıyla buraya geliyorum amma rastgele sene boşa geliyorum. Tarımda ve içmece suyu kendisine ağırlık çekiyoruz” diye konuştu.’KARADENİZ SU ZENGİNİ BİR MEYDAN DEĞİL’

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Hava Bilgisi Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, kuraklıkla ilişkin, “İlkbaharda dereler gürül gürül akıyordu, benzeri mesafe sular haddinden fazla kuvvetliydi ama hasis, gücük tıpkısı yağışsız dolaşma, yağışsız periyotta bir anda Karadeniz’birlikte durumu kuraklığa dönüştürdü. Hiçbir ahit albeni herkesi mutlu etmez. Gerçekte Karadeniz su zengini aynı düzlük değil. Yağmurların çokça yağıyor olması, Karadeniz’dahi çokça akarsu olduğu anlamına gelmiyor” dedi.

Share: