Karnaval tadında festival! Niğde Elma Festivali mülevven görüntülere fon oldu

Zaman süresince bir nice uygarlığa ev sahibi yapmış olan Niğde,”2. Hasat Günleri Elma Festivali” kapsamında balaban şenliğe tayf oldu. Birçok etkinliğin gerçekleştiği festivale politika dünyasından balaban adlar katıldı. Basın çalışanları, 130 şefin katıldığı aktiflik ünlü şarkıcı Kıraç’ın konseriyle devam etti.

600 BİN TITREM ÜRETİMLE TÜRKİYE’DE İKİNCİ

Niğde Ilbay Mustafa Koç, Niğde’nin bir nice üründe Türkiye’üstelik önce sıralarda vadi aldığını söyledi. Hasat Günleri adı altında gelişigüzel yıl kentin marka ürünlerini tanıtmayı amaçladıklarını belirten Koç, “Geçtiğimiz yıl patates festivali yapıldı ben yoktum, çok pir önceki. Bu sene üstelik esasen Türkiye’birlikte ongun bakımından geçmiş tam saha alan tahminî 600 bin ton üretimle ikinci sırada olan elmamızı, lazım sıkıntılı zarfında gerekse mikro dışında hak ettiği seviyeye ulaşması üzere bu festivali düzenliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“FESTİVAL ANANE HALİNE ATI”

Niğde Şehremini Emrah Özdemir birlikte 1980’li yıllara büyüklüğünde elma festivallerinin düzenlendiğini fakat sonraları bırakıldığını ifade etti. çıktı bu festivali anadan görme ağıl getireceklerini vurgulayan Özdemir, “Niğde amacıyla elma haddinden fazla büyük. Niğdemizin bir nice ürünü var. Sabık sene patates festivali yapmıştık. Bugün bile gine hasat günlerinde elma festivalini gerçekleştiriyoruz. Mümasil ayrımsız tarihte gastronomi ile müteallik ayrı festivallerimiz de ati. Zira Niğde oldukça haddinden fazla zengin ayrımsız tarihe sahip” dedi.

HALKA GÖRSEL ŞÖLEN YAŞATTILAR

Konuşmaların ardından tören düzeni üyeleri, kurdele kesilerek festivalin açılışını yaptı ve festival alanını gezdi. Açıkgöz Umumi Komutanlığı Havacılık Başkanlığı “üzüm salkımı” gösterisi ve Kurnaz Genel Komutanlığı Mehteran Birliğinin söylediği marşlar, vatandaşlardan şişman gusto topladı.

HALKA 20 TON ELMA DAĞITILDI

Festival kapsamında, vatandaşlara ücretsiz 20 titrem elma dağıtıldı, kurulan kestirmece 70 stantta esnaf, sivil cemiyet kuruluşları, karı kooperatifleri, kadın girişimciler, gezgin satıcılar ve yöresel sokak lezzetleri kayran aldı.

İşte festivalden mülevven görüntüler;

Share: