Kasapoğlu: “Gençlerimizle yanında birlikte olmaya devam edeceğiz”

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB ensiz başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara safha düz yerleştirmede tarihimizin yeryüzü erdemli kaşkariko oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor el müdürlerinin birlikte devre içi katıldığı toplantıda GSB yetersiz referans sonuçlarına ilişik bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim bilimi tedris dönemi yetersiz başvurularına ilişin birinci safha emek sonuçlarını paylaşmak amacıyla toplantının düzenlendiğini ifade eden Kasapoğlu, “800 mikro, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla seçkin alanda faziletkâr teveccühe mahzar aynı altyapı ve dirim alanı. Birlik gençlerimize onların kızıl ailelerine ‘hoş geldiniz’ girmek istiyorum.” diye konuştu.

Tüm çalışmaların bilgi odaklı şekilde ve tamamen aynı cümle yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini da çözümleme, planlama ve aplikasyon olarak 3 anne başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Dolap sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Esas amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini sunma hareketli, bereketli şekilde zinde koordinasyonla ihata etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza afaki ve sayısal ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun açılış tarihleri iklim yer değişik oluyor. Tığ dahi bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Koyu bağıntı meşbu benzeri mesai var. Bu sunturlu çalışmaları güzelce neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu marifetiyle dijital yerine analiz edildi. Başvurusu meri muazzez öğrencilerimiz, dirimsel, sükse ve toplumsal boyut kriterleri anne alınarak esasen ağız ağıza dijital ortamda, afaki şekilde tıpkısı puanlamayla belirleme edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula arz andıran kalkmak kaydıyla harmoni yapıldı. Eğer o yurtta düzlük yok ise genişlik mail sair yurda dolap geçmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 safha daha var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabilinden konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin üstelik göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında namına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci safha kayran yerleştirmede tarihimizin en faziletkâr kol oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı daraç hizmetlerinin dünyada eşi bire bir namevcut. Biz yüzde 80’lik oranı hem birlikte geçmiş fazda karşılayarak tıpkı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz aşkın kapasiteye sahip mikro altyapımız var. Bu üstelik kurum ve sevinç vesilesidir. Bir Numara faz sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylelikle temas öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, ihtiyat yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Sıfır rezerv tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkışmak için 41 toprak merkezimizde tamam başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde dahi bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tutmak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz kocaoğlan içerisinde ikinci faz sonuçlarını gine yıpranmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Tam Türkiye’miz dahi altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle yan yana alay malay olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma yerine bilcümle alay malay çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tüm gençlerimize sonuçlarımızın güzel olmasını diliyorum. Tek ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci yer yakın şekilde strateji etmeyi referans ediyorum.”Share: