Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu Açıklaması

Kastamonu’de meydana mevrut şiddetli yağışla ilgilendiren yapılan çalışmalarla ilişik değerlendirmelerde mevcut Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bu kadar yoğun tıpkı boyutta yağışın olacağı yönünde de makul akarsu çokça çok vukuf sahibi dahi değildik ama Allah’tan bizler, kesim adına bu zümre afetlerin haddinden fazla fazla bilinen olunca daim saklık halindeyiz. Dolayısıyla çabucak engelleme ettik” dedi.

Kastamonu’de esbak aktarılma etkin olan sağanak yağış, dağ fırtına ve mahmul yağışı cihetiyle 400’den aşkın bodrum ve giriş katlarda mevcut işyerlerini, evleri ve sadık otoparklar ile depoları su bastı. Baskın sularının tahliyesi tamamlanırken, eş ve işyerleri ile park yeri ve depolar ilkin kalkışmak üzere şehrin çeşitli noktalarında katışıksızlık çalışmaları devam ediyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, aynı yandan günahsızlık çalışmalarını sürdürürken sair yandan bile hasar gören yerlerde hizmet ve tamir çalışmalarını devam ettiriyor.

Kastamonu Belediyesi ekipleri, Kastamonu İl Afet ve Ivedili Boyut Müdürlüğü (AFAD) ekipleriyle birlikte hasar belirleme çalışmalarına bile başladı. Hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Kastamonu’nun kıyamet bölgesine alınarak selden kötülük gören vatandaşların zararlarının giderilmesi noktasında iş yapılacağı belirtildi.

“Hasar ile ilişkin çalışmalarımızı yapıyoruz”

Hasar tayin çalışmalarının bitmeme ettiğini tamlayan Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “İlimiz geçmiş akşam ezanı çok tehlikeli bire bir yağışa maruz kaldı. Bunun neticesinde de 400’ün üzerinde ihbar aldık. Haddinden Fazla sakil oranda evleri ve işyerlerini su basmaları oldu. Şu anda hikmet aktardığımız nokta cemaziyelevvel akşam ezanı saatlerinde sular içerisindeydi. Suyu boşalttık, kolaylıkla Nasrullah Meydanındaki suyun tahliyesinin arkası sıra Aşirefendi Han’ı vardı, orası de başat sularıyla doluydu. Hem Nasrullah Meydanını hem birlikte Aşirefendi Han’ın yanında, çok pahal sayıda eş ve işyerlerini sular bastı. Selin yaşanmasıyla birlikte hem ilçelerimizden hem bile mekân illerimizden bizlere desteğe geldiler. Vidanjörler gönderildi. Desteğe mevrut araçlarla gelişigüzel bizler tezce suların tahliyesine başladık. Alelhusus Çorum, Çankırı ve Karabük’ten ve ilçelerimizden destek geldi. AFAD Başkanımız Yunus Satma aradı, AFAD takım gönderdi” dedi.

“Bu kadar yağıştan düpedüz bilgimiz olmadı”

Yağışlardan hikmet sahibi olamadıklarını söyleyen Başbuğ Vidinlioğlu, “Bizlerin ilkin hazırlığı vardı, ekiplerimiz sonsuz teyakkuz halinde. Bittabi ki bu büyüklüğünde kırıcı tıpkısı boyutta yağışın olacağı yönünde da zaten çokça fazla bilgelik sahibi bile değildik amma Allah’tan bizler, nahiye olarak bu asıl afetlerin çokça aşkın bilinen olunca daim saklık halindeyiz. Nedeniyle hızla müdahale ettik. Bende ekiplerimizin başında geç saatlere kadar bulundum. Bir Anda hemencecik rastgele tarafta temizliklerimizi yaptık, iki pare yolumuzda çökme oldu. Suyun vurdumduymaz taşması oldu. Hele Kastamonu kabil çukurda mütezayit illerimiz ortasından öz yatağı geçtiği amacıyla derede yükselen su düzeyi cihetiyle suyun geriye akıllıcasına basıncına sebebiyet veriyor yani suyu ferasetsiz püskürtmüş oluyor. Bu de haddinden fazla güç şekilde akarsu başkanlarına sebebiyet veriyor” diye niteleyerek konuştu.

“Kastamonu’nun afet bölgesine alınması noktasında çalışmalarımız sürüyor”

Şu anda Kastamonu’birlikte suyun bastığı ev, iş yeri, park ve antrepo kabilinden alanlarda tahliye edilecek suyun kalmadığını tabir fail Başbuğ Vidinlioğlu, “İş yerlerimizde ve evlerimizde tahliye edilecek su kalmadı. Kâh bölgelerde çamurlar var, şu anda oraların katışıksızlık çalışmalarını sürdürüyoruz. Ben, yaşadığımız bu nazik afette, selde bizlere desteğe mevrut bütün herkese ve uray başkanlarımıza değişik teşekkür ediyorum. Hem Umumi Merkezimizden hem üstelik bakanlıklarımızdan arayanlar oldu. Hepsine lüzumlu bilgileri verdik. Çok şükür şu anda seçkin iş yaşamıyoruz. bu arada ağırbaşlı manada maddesel hasarlarımız var. Araçlarda hasarlar var. Evlerimizde ve gelişim yerlerimizde hasarlar var. Bununla ait arkadaşlarımız şu anda hasar tespit çalışmalarına devam ediyorlar. Şu anda hasara müteveccih misil ifade etmek çok akilane olamaz ama hasar tespitinden bilahare bu konuda muktezi açıklama ve bilgilendirmeyi üstelik yaparız. İçişleri Bakanlığımız ile görüşerek facia bölgesi çerçevesine alabilir miyiz, alamaz mıyız, hangi büyüklüğünde bindi alabiliriz bunların hepsi ilerleyen günlerde henüz netlik kazanacaktır” şeklinde konuştu.

“50 bin nüfusa göre mamul altyapı ile 125 bin nüfusa hizmet vermeye çalışıyoruz”

Kastamonu’nun uzun zamandır bu derece benzeri yağmur almadığını nâkil Komutan Vidinlioğlu, “Hatırladığım kadarıyla Kastamonu’birlikte teferruatlı zamandır burada iskân olduğum üzere biliyorum bu kadar dominant felaketi merkezde olmamıştı. Tanrı beterinden saklasın. Bu bize bire bir işarettir. Yıpranmamış normallere bakarak tedbirlerimizi almakta fayda var. Şehrimizin sunu muhteşem problemlerinden tıpkı tanesi olan atıksu arıtma tesisini hallettik, fakat içmece suyu ve ast çatı ile ait altyapımız 3 yıldan çok oldu, Kasaba ve Kentçilik Bakanlığımıza müracaatta bulunmuştuk. Pandemiden periferi Avrupa Birliği fonlarının durdurulması cihetiyle şu anda beklemede. Şehrin büyümesi ile uygun enfrastrüktür çalışması çokta mümkün olmadı. Zımnında şehrin 50 bin nüfusuna bakarak mamul enfrastrüktür ile şu anda 125 bin nüfuslu dalan ilçeye hizmet aldığını düşünürsek elhak bu altyapıyla ait meydan düzlük bu merkez teessürat vermesi çok doğal. Çünkü borularımız sakat, içmece suyu anlamında verdiğimiz kadarıyla musluklardan sular akmıyor, bati kaçaklar var. Şehrin altyapısıyla ilgili boru çaplarımız hasis geliyor. Şehrin ortasından geçen dere yatağında suyun seviyesinin nispeten yükselmesiyle çaya akan suyun esasen hoşgörüsüz gelmesi zımnında su baskınları yaşandı. Bununla ilgili yine bire bir say yapacağız. Bu denli büyük sel felaketlerinin artık yeni normaller içerisinde olduğunu düşünürsek kesinlikle ve kesinlikle eskimemiş normallere bakarak bundan sonrasını tasarım etmesini sağlamamız gerekiyor. İnşallah hasar tayin çalışmalarımızda çokça büyük hasarlarımız sokak. Çıkan hasarlarımız olunca da AFAD Başkanlığı ile görüşeceğiz. İnşallah bu sayede en kısa sürede vatandaşlarımızın zararlarını tertip etme yönünde adımlar atarız. Tamam Kastamonu’ya esbak olsun, Tanrı beterinden korusun diyorum” ifadelerini kullandı. – KASTAMONU

Share: