Kastamonu Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Su tahliyeleri tamamlandı, sililik ve hasar tespit çalışmalarımız sürüyor”

Kastamonu Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Su tahliyeleri tamamlandı, kovanlık ve hasar belirleme çalışmalarımız sürüyor”

“Kastamonu’nun kıyamet bölgesine alınarak vatandaşların zararlarının karşılanması noktasında çalışmalarımız var”

KASTAMONU Kastamonu’birlikte meydana gelen kötü yağışla ilgili yapılan çalışmalarla ilişik değerlendirmelerde kâin Belediye Reisi Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bu kadar kilolu ayrımsız boyutta yağışın olacağı yönünde da akıllıca akarsu çokça çok vukuf sahibi birlikte değildik amma Tanrı’tan bizler, kesim yerine bu nev afetlerin çokça fazla bilinen olunca daim saklık halindeyiz. Dolayısıyla hemencecik müdahale ettik” dedi.

Kastamonu’birlikte geçmiş zaman çalışkan olan sağanak yağış, ateş sıkıntı ve yoğun yağışı sebebiyle 400’den çok bodrum ve antre katlarda mevcut işyerlerini, evleri ve mecbur otoparklar ile depoları su bastı. Başat sularının tahliyesi tamamlanırken, ev ve işyerleri ile park ve depolar başta koyulmak üzere şehrin mütenevvi noktalarında katışıksızlık çalışmaları devam ediyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, bir yandan katışıksızlık çalışmalarını sürdürürken gayrı yandan bile hasar gören yerlerde bakım ve tamirat çalışmalarını devam ettiriyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, Kastamonu İl Facia ve Ivedili Nitelik Müdürlüğü ekipleriyle gelişigüzel hasar belirleme çalışmalarına de başladı. Hasar tayin çalışmalarının tamamlanmasıyla alay malay Kastamonu’nun afet bölgesine alınarak selden beis gören vatandaşların zararlarının giderilmesi noktasında say yapılacağı belirtildi.

“Hasar ile ilişkin çalışmalarımızı yapıyoruz”

Hasar belirleme çalışmalarının devam ettiğini tamlayan Kastamonu Belediye Reisi Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “İlimiz esbak akşam ezanı çok ağır sıklet ayrımsız yağışa maruz kaldı. Bunun neticesinde dahi 400’ün üzerinde ihbar aldık. Çok okkalı oranda evleri ve işyerlerini akarsu basmaları oldu. Şu anda bilgi aktardığımız bekçi geçkin akşam ezanı saatlerinde sular içerisindeydi. Suyu boşalttık, anında Nasrullah Meydanındaki suyun tahliyesinin peşi sıra Aşirefendi Han’ı vardı, orası da dominant sularıyla doluydu. Hem Nasrullah Meydanını hem bile Aşirefendi Han’ın yanında, çokça ağır sıklet sayıda ev ve işyerlerini sular bastı. Selin yaşanmasıyla alay malay hem ilçelerimizden hem de kasaba illerimizden bizlere desteğe geldiler. Vidanjörler gönderildi. Desteğe mevrut araçlarla birlikte bizler serian suların tahliyesine başladık. Hele Çorum, Çankırı ve Karabük’ten ve ilçelerimizden bindi geldi. AFAD Başkanımız Yunus Satış aradı, AFAD ekipman gönderdi” dedi.

“Bu kadar yağıştan türkçesi bilgimiz olmadı”

Yağışlardan hikmet sahibi olamadıklarını belirten Başbuğ Vidinlioğlu, “Bizlerin önceleri hazırlığı vardı, ekiplerimiz daim uyanıklık halinde. Tabii ki bu büyüklüğünde yoğun bire bir boyutta yağışın olacağı yönünde bile doğrusu çokça fazla bilgi sahibi bile değildik amma Allah’tan bizler, nahiye namına bu kabil afetlerin çok çok tanıdık olunca daim saklık halindeyiz. Zımnında alelacele engelleme ettik. Kul ekiplerimizin başında geç saatlere kadar bulundum. Dakikasında anında herhangi bir tarafta temizliklerimizi yaptık, iki pare yolumuzda inkıraz oldu. Suyun gabi taşması oldu. Hele Kastamonu kabil çukurda artan illerimiz ortasından dere yatağı geçtiği amacıyla derede yükselen su seviyesi sebebiyle suyun geriye akla yatkın basıncına sebebiyet veriyor yani suyu ansız püskürtmüş oluyor. Bu üstelik çokça vahim şekilde su başkanlarına sebebiyet veriyor” diyerek konuştu.

“Kastamonu’nun kıyamet bölgesine alınması noktasında çalışmalarımız sürüyor”

Şu anda Kastamonu’birlikte suyun bastığı eş, iş yeri, park ve depo kabil alanlarda boşaltma edilecek suyun kalmadığını rapor fail Başbuğ Vidinlioğlu, “İş yerlerimizde ve evlerimizde tahliye edilecek akarsu kalmadı. Bazen bölgelerde çamurlar var, şu anda oraların saffet çalışmalarını sürdürüyoruz. Ego, yaşadığımız bu nazik afette, selde bizlere desteğe mevrut bütün herkese ve şehremaneti başkanlarımıza ayrı ayrı teşekkürname ediyorum. Hem Genel Merkezimizden hem birlikte bakanlıklarımızdan arayanlar oldu. Hepsine mukteza bilgileri verdik. Çok şükür şu anda seçme maslahat yaşamıyoruz. beraber alçak manada maddi hasarlarımız var. Araçlarda hasarlar var. Evlerimizde ve iş yerlerimizde hasarlar var. Bununla ilişik arkadaşlarımız şu anda hasar tayin çalışmalarına devam ediyorlar. Şu anda hasara yönelik cirim izah etmek çokça doğru olanaksız amma hasar tespitinden sonradan bu konuda zaruri açıklama ve bilgilendirmeyi dahi yaparız. İçişleri Bakanlığımız ile görüşerek afet bölgesi çerçevesine alabilir miyiz, alamaz mıyız, ne kadar destek alabiliriz bunların hepsi ilerleyici günlerde daha netlik kazanacaktır” şeklinde konuştu.

“50 bin nüfusa göre işlenmiş altyapı ile 125 bin nüfusa bakım vermeye çalışıyoruz”

Kastamonu’nun detaylı zamandır bu denli tıpkı yağış almadığını nâkil Komutan Vidinlioğlu, “Hatırladığım kadarıyla Kastamonu’de teferruatlı zamandır burada iskân olduğum üzere biliyorum bu denli sel felaketi merkezde olmamıştı. Cenabıhak beterinden saklasın. Bu bize ayrımsız işarettir. Eskimemiş normallere bakarak tedbirlerimizi almakta yarar var. Şehrimizin yeryüzü cesim problemlerinden bir tanesi olan atıksu arıtma tesisini hallettik, fakat içmece suyu ve ast çatı ile ilişkin altyapımız 3 yıldan aşkın oldu, Kasaba ve Şehircilik Bakanlığımıza müracaatta bulunmuştuk. Pandemiden ortalık Avrupa Birliği fonlarının durdurulması cihetiyle şu anda beklemede. Şehrin büyümesi ile orantılı enfrastrüktür çalışması çokta türlü olmadı. Nedeniyle şehrin 50 bin nüfusuna göre işlenmiş enfrastrüktür ile şu anda 125 bin nüfuslu forma ilçeye hizmet aldığını düşünürsek zaten bu altyapıyla ilişkin vadi meydan bu model teessürat vermesi haddinden fazla saf. Zira borularımız eski, içmece suyu anlamında verdiğimiz kadarıyla musluklardan sular akmıyor, okkalı kaçaklar var. Şehrin altyapısıyla ilgilendiren boru çaplarımız küçük geliyor. Şehrin ortasından güzeşte dere yatağında suyun seviyesinin oranla yükselmesiyle çaya cari suyun gine izansız gelmesi zımnında su baskınları yaşandı. Bununla ilgilendiren yine bir düzentileme yapacağız. Bu denli balaban hâkim felaketlerinin imdi bakir normaller içerisinde olduğunu düşünürsek kesin ve kesinkes kullanılmamış normallere bakarak bundan sonrasını dizayn etmesini sağlamamız gerekiyor. İnşallah hasar tespit çalışmalarımızda çok iri hasarlarımız çıkmaz. Çıkan hasarlarımız olunca de AFAD Başkanlığı ile görüşeceğiz. İnşallah bu sayede sunu kısa sürede vatandaşlarımızın zararlarını tanzim ika yönünde adımlar atarız. Cemi Kastamonu’ya geçmiş olsun, Cenabıhak beterinden korusun diyorum” ifadelerini kullandı.Share: