Kastamonu’da vatandaşlara afiyet hizmeti “Halk Sağlığı Sokağı”nda veriliyor

Kastamonu’üstelik, Ahali Sağlığı Haftası nedeniyle oluşturulan Ahali Sağlığı Sokağı’nda vatandaşlara tansiyondan dem şekeri ölçümüne, bağımlılıkla mücadeleden aşıya büyüklüğünde güçlü haddinden fazla bakım sunuluyor.

İl Esenlik Müdürlüğü aracılığıyla Nasrullah Meydanı’nda oluşturulan stantlarda tevettür, dem şekeri, içki ve üst kitle indeksi ölçümü gerçekleştiriliyor. Antrparantez obezite, fiziksel etkinlik, hastalıklarda tagaddi, şeker hastalığı, hipertansiyon, duygu sağlığı, aile hekimliği sistemi, bağımlılıkla uğraş, bulaşan hastalıklar, sigarayı bırakma, kanser taramaları ve örgen bağışı konularında da vatandaşlara bilgi veriliyor.

İl Esenlik Müdürü Dr. Yüksel Kutlu, gazetecilere, Türkiye genelinde 3-9 Eylül tarihlerinde Umum Sağlığı Haftası’nın kutlandığını söyledi.

Yıl süresince yapılan çalışmaları El Sağlığı Sokağı’nda tanıttıklarını tamlayan Kutlu, “Halk Sağlığı Sokağı namına 5 standımızla çalışmalarımızı tanıtmaktayız. Vatandaşlarımız bu çalışmaları biliyorlardı ama burada görsel olarak birlikte görmeleri, farkındalık oluşturulması açısından çokça yetişkin.” dedi.

Vatandaşlara Kovid-19 aşısı da yapıldığını dile getiren Hümayun, şunları kaydetti:

“Kanser taraması bakımından testler yapıyoruz. Kadınlara müteveccih amansız hastalık taramalarını, erkeklere ve kadınlara müteveccih bağırsak kanseri taramalarını üstüne bilgilendiriyoruz. Burada benzeri KETEM aracımız de var. Hareketli KETEM aracımızla merhamet ağzı amansız hastalık taramalarını ve kendiliğinden bicik muayenesi ile meme kanserine müteveccih taramalar konusunda vatandaşlarımızı hem bilgilendiriyoruz hem birlikte taramalarını yapıyoruz. Hepsine halkımızın ilgisi gayet mebzul. Halkımızı makul yaş aralığında amansız hastalık taramalarını ayırmak üzere ev hekimliğine, topluluk sağlığı merkezlerine veya KETEM’lerimize çağırma ediyoruz.”

El Sağlığı Sokağı’nda etkinlikler gün boyunca devam edecek.Share: