Katar ve Kuveyt’ten Rusya’nın Ukrayna’nın ara sıra bölgelerini ilhakına reaksiyon

Şimendifer ve Kuveyt, Rusya’nın Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini bağlama kararını kabul etmediklerini belirtti.

Tren Dışişleri Bakanlığınca yapılan mukayyet açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’nın gâh bölgelerini saz ettiğini duyurmasıyla ait gelişmelerin büyük bire bir endişeyle strateji edildiği aktarıldı.

Dışişleri Bakanlığı, “Ukrayna’nın uluslararası akseptans görmüş sınırları süresince egemenliğine, arazi bütünlüğüne kaçınmak duyulması ve krize bir çözüm olarak diyalog yolunun izlenmesi gerekliliğini” vurguladı.

Şimendifer’ın bu krize acilen barışçıl benzeri çözüm bulmayı amaçlayan seçkin tür arsıulusal ve lehçe çabaya katkıda bulunmaya amade olduğu yinelenen açıklamada ayrıca Doha’nın ilişkin cümle yanlar üzere bildirişim kanallarının meydanda olduğu belirtildi.

Kuveyt Dışişlerinden yapılan açıklamada bile, Rusya’nın Ukrayna’nın gâh topraklarının ilhakını duyurmasıyla ilgilendiren gelişmelerin iri tıpkı endişeyle takip edildiği ifade edildi.

Açıklamada, “Ukrayna’nın uluslararası akseptans görmüş sınırları zarfında egemenliğine ve yerey bütünlüğüne ocumak gösterilmesi gerektiğinin” şeş çizildi.

Rusya Ihtişam Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya vasıtasıyla putrel edilmesine müteveccih belgeleri 30 Eylül’de imzalamıştı.

Rus parlamentosunun ast kanadı Duma da pazartesi günü düzenlenen oturumda bölgelerin, Rusya tarafından ulama edilmesine ilişkin yasaları akseptans etmişti.

Share: