Kavşak Barajı’ndaki “yüzen adalar” karaya oturdu

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesindeki Kavşak Barajı’nda bulunan “yüzen adalar”ın büyük çoğunluğu, akarsu seviyesinin azalması nedeniyle karaya oturdu.

Önceki yıllarda üstünde ağaç mevcut onlarca adacığın yüzdüğü barajda, bu sene koca ayrımsız ayrım gözlemleniyor. Baraj gölünde 1-2 adacığın kaldığı görülürken, su seviyesinin düştüğü bölgedeki onlarca cezire ise kıyıya mümasil bölgede zeminde birleşti.

17 bin 600 aracın çıkardığı karbondioksiti bulunmayan ediyor

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, AA muhabirine, hem tabii hayatı müzaheret etmek hem birlikte kentin mehabetli ayrımsız turizm merkezi olan yüzen adaları haddinden fazla önemsediklerini söyledi.

Bölgenin gelişigüzel geçen çevrim henüz çok görüşme edilen aynı forma haline geldiğini ifade eden Turgut, şunları kaydetti:

“Adaların karaya oturması, su seviyesinin düşmesi ve hep dünyada olduğu kadar ilkim değişiklerinin sonucu. Suların özenle kullanılmaması, sulamada imdi yabanıl sulamanın devam etmesi bile bu sonucu hızlandırıyor. su seviyesi bu büyüklüğünde düşmeseydi bu adacıklar dahi karaya oturmayacaktı. Barajın dağların beyninde olması benzeri avantaj, dağlar yeryüzündeki hem direkler hem de su depolarıdır. Dolayısıyla buradan bu barajı besleyici su kanalları, pınarları devam ediyor. Suratsız halde çıktı kuruyabilirdi.”

File çözümü

Prof. Dr. Turgut, üniversite yerine bire bir süredir bölgeye ilişik icraat yürüttüklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Kızıl bilim adamlarımız son 2 yılda ‘yüzen adaları koruyabilir miyiz, baştan ekosisteme karışma edebilir miyiz?’ diyerek icraat yapıyor. Yüzen adaların hep alanı 30 dekar civarında ve bu adaların yaptığımız icraat sonucunda ayrımsız metrekaresinde tahminî 2,7 titrem karbondioksiti, toplamda üstelik 17 bin 600 aracın çıkardığı karbondioksiti ortadan kaldırdığını gördük. Bu adalar, hepten bu yüzden bile çokça cesim. Adaların korunabilmesi üzere Valiliğimiz, İl Özel idaresi ve Çelikhan Kaymakamlığının katkılarıyla ve İpek Yolu Kalkınma Ajansının desteğiyle tıpkı proje geliştirdik. Proje kapsamında adaları alttan destekleyip sepet tarzı bire bir fileyle kısaltmak istiyoruz. Böylece adaların karaya vurmaması üzere benzeri bindi oluşturmuş olacağız. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor.”

Vatandaşları akarsu kullanım konusunda uyarıcı Turgut, “Akarsu kaynaklarımızı gelecek nesillerimize bırakacak şekilde kullanmamız gerekmekte. Akarsu en kızıl materyalimizdir. Susuz hanay gayrimümkün, buraları destek olmak zorundayız.” dedi.

Share: