Kavurucu sıcaklıklarda demir döven maharetli teknolojiye direniyor

Kavurucu sıcaklıklarda çipo döven becerikli teknolojiye direniyor

ERZİNCAN – Erzincan’dahi işlek 64 yaşındaki Cahit Atamer, 14 yaşından bu yana babasından öğrendiği demircilikle geçimini sağlıyor.

Erzincan sakat Sanayi’üstelik kâin aksiyon durumunda bölgede bundan sonra kullanımı rahat olan ekincilik aletleri üreten 64 yaşında ki Cahit Atamer 50 yıldır demircilik yapıyor. Özellikle teber, kazma, kerki, orak, dehre gibi köy aletleri yaparak mesleğini sürdüren Atamer, 2000’li yıllara büyüklüğünde inşaatlar birlikte geçer malzemeleri bile yaptıklarını söyledi. 50 yıldır çıpa ocağının başında çipo döven Sıcak Çipo Ustası Cahit Atamer, unutulmaya yüz tutmuş mesleğini 1972 yılından beri aşkla bitmeme ettiriyor.

Sıcak demircilik mesleğine çırak olarak kimsenin gelmediğini ve teknoloji ilerledikçe mesleğin gerilediğinin altını çizen Cahit Atamer, “Bu meslek bizim ata ağababa mesleği. 50 yıldır bu meslekle iştigal ediyorum. Tığ burada yunak demircilik yapıyoruz. Hamam demircilik derken birlikte, bundan sonra köylünün uğraştığı baltası, kazması, dehresi ve burada gördüğünüz malzemeleri yaparak üretiyoruz. Bağımlı daha başlangıçta, 2000’li yıllara kadar zaman kim inşaat malzemelerini da biz yapardık ama teknoloji ilerlediği gibi bizim iz birlikte geriledi. Şuan bile mesleği benden büyük ayrımsız ustamız var ondan sonra de benzeri arkadaşımız daha var benden gerçekten, onun dışında sülale işiyle uğraşan sanatkarımız kalmadı. Çırak birlikte gelmiyor. Gelenler ilk önce alacağı maaşı konuşuyor, sigortasını soruyor, yiyeceğini hesaplıyor. Bittabi bizim üstelik bunları karşılayacak gücümüz olmadığı amacıyla bir tane başımıza devam yol açmak mecburiyetinde kaldık” dedi.

“İnsanlar bu sıcakta gölgede duramıyor”

Atamer, insanların kavurucu sıcaklıklarda ağacın gölgesinde birlikte durmakta zorlandığını amma işi gereği o sıcaklığa katlandığını belirterek, “İnsanlar ağacın gölgesinde oturamazken tığ demirin 800 veya bin 500 kademe karşısında hem demiri kızdırmak hem da bozmak, fethetmek bağımlı ki el. Mesleğimi seviyorum. Dede mesleğim. Allah’a haddinden fazla şükür çoluğumuzun çocuğumuzun nafakasını bu meslekten kazandık. Sevmesek birlikte yapmayız. Uygulayım Bilimi de ne büyüklüğünde ilerlerse dahi ilerlesin yine bu mesleğe değme antlaşma gerekseme var” diye niteleyerek konuştu.

Share: