Kavurucu sıcaklıklarda demir döven yordamlı teknolojiye direniyor

Erzincan’dahi yaşayan 64 yaşındaki Cahit Atamer, 14 yaşından bu yana babasından öğrendiği demircilikle geçimini sağlıyor.

Erzincan eski Sanayi’de mevcut iş durumunda bölgede imdi kullanımı ferah olan tarım aletleri üreten 64 yaşında ki Cahit Atamer 50 yıldır demircilik yapıyor. Alelhusus balta, kazma, kerki, orak, dehre kabilinden karye aletleri yaparak mesleğini sürdüren Atamer, 2000’li yıllara büyüklüğünde inşaatlar birlikte kullanılan malzemeleri üstelik yaptıklarını söyledi. 50 yıldır demir ocağının başında çıpa döven Yunak Çipo Ustası Cahit Atamer, unutulmaya beniz tutmuş mesleğini 1972 yılından beri aşkla bitmeme ettiriyor.

Hamam demircilik mesleğine çırak kendisine kimsenin gelmediğini ve teknoloji ilerledikçe mesleğin gerilediğinin altını çizen Cahit Atamer, “Bu patika bizim dede ağababa mesleği. 50 yıldır bu meslekle iştigal ediyorum. Biz burada hamam demircilik yapıyoruz. Isıdam demircilik derken birlikte, daha çok köylünün uğraştığı baltası, kazması, dehresi ve burada gördüğünüz malzemeleri yaparak üretiyoruz. Bağımlı henüz başlangıçta, 2000’li yıllara büyüklüğünde bugün ki inşaat malzemelerini birlikte tığ yapardık ama uygulayım bilimi ilerlediği kabil bizim iz üstelik geriledi. Şuan bile mesleği benden iri benzeri ustamız var ondan sonra dahi tıpkı arkadaşımız daha var benden banal, onun dışında familya işiyle uğraşan sanatkarımız kalmadı. Çırak de gelmiyor. Gelenler önce önce alacağı maaşı konuşuyor, sigortasını soruyor, yiyeceğini hesaplıyor. Elbette bizim dahi bunları karşılayacak gücümüz olmadığı üzere biricik başımıza devam yol açmak mecburiyetinde kaldık” dedi.

“İnsanlar bu sıcakta gölgede duramıyor”

Atamer, insanların kavurucu sıcaklıklarda ağacın gölgesinde da durmakta zorlandığını amma işi gereği o sıcaklığa katlandığını belirterek, “İnsanlar ağacın gölgesinde oturamazken biz demirin 800 yahut bin 500 basamak karşısında hem demiri teshin etmek hem da tanzir etmek, düzenlemek tabi ki edisyon. Mesleğimi seviyorum. Ata mesleğim. Allah’a çok şükür çoluğumuzun çocuğumuzun nafakasını bu meslekten kazandık. Sevmesek birlikte yapmayız. Uygulayım Bilimi dahi hangi büyüklüğünde ilerlerse de ilerlesin tekrar bu mesleğe her devir ihtiyaç var” diye niteleyerek konuştu. – ERZİNCAN

Share: