Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Posbıyık: “Büyüklük, Erdemir’den 2.5 Bilyon TL’sini Almıyor”

Kdz. Ereğli Şehremini Halil Posbıyık, 4706 mahdut yasa gereği ERDEMİR’in işgal ettiği 1 milyon metrekare hazine arazisinin 2.5 milyar TL’lik bedelini devletin tahsil etmediğini, belediyenin alması müstelzim yüzde 40’lık behre üzere da mahkemeye başvurduklarını açıkladı.

Kdz. Ereğli Belediye Meclisi Ilkgüz ayı toplantısında konuşan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ERDEMİR’in obstrüksiyon ettiği 1 milyon metrekare hazine arazisi dolayısıyla mahkemeye başvurduklarını açıkladı.

Posbıyık, laf hakkında şu açıklamayı yaptı:

“4706 sınırlanmış kanun var. Bu yasa diyor kim, iri uran kuruluşlarının, şişman firmaların kapladığı alanlarda kaynak arazisi varsa, bunları büyük gruplar satın alır diyor. Kaynak’den satın alır diyor. Fakat şehremaneti hudutları içerisinde bu alanların konusunda binalar yapılmışsa, gizliden gizliye binalar yapılmışsa bu engelleme demektir. İlk sefer Kaynak bunu belediyeye devreder, şehremaneti vasıtasıyla o kuruma satılır der. Bu satıştan doğan paranın yüzde 60’nı Milli Yurt Umumi Müdürlüğü, Hazine alır der. Yüzdelik 40’ınıda uray alır der. Bu bahsettiğim bahis ERDEMİR ile ait, 2.5 bilyon TL bu cirim. Bu konu üzere müracaatımızı yaptık.  Değme akşam televizyonlarda izliyorsunuz, Bodrum’birlikte, Muğla’de, bilmem nerede, 200, 300, 500 milyona arsalar satılıp duruyor. Burada devletin alacağı 2.5 bilyon servet var, burayı satmıyorlar. Bizim kanaatimiz, yanılabiliriz, yanılıyorsak kusur dileriz, buradaki satıştan yüzdelik 40 belediyeye ati, Halil Posbıyık’a gidecek. Halil Posbıyık da bu yüzdelik 40 ile Ereğli’dahi neler yapar neler. Hükümet binasını birlikte yapar, İlçe Inanma Müdürlüğü binasını birlikte yapar. Bunun üzere satmıyorlar, engelliyorlar. Bizde mahkemeye gittik. Yani fehamet ERDEMİR’den 2,5 milyar TL’yi almıyor. Burada 1 milyon metrekare yerden bahsediyoruz. Bunun peşini bırakmayacağız. Kamuoyuna hikmet sunuyorum.”

Share: