Kıbrıs gazilerinden KKTC’ye müzakere

Familya ve Içtimai Hizmetler Bakanlığının organizasyonuyla Türkiye’nin 7 bölgesinden Kıbrıs Sulh Harekatı’na katma 7 Kıbrıs gazisi ziyaretlerde yatmak ve gençlerle aynı araya gelmek amacıyla Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gitti.

Bakanlıktan yapılan mukayyet açıklamaya bakarak, martir yakınları ve gazilerin soylu erki, sosyal ve kültürel yönden desteklenmesine yönelik etkinlikleri sürdüren Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürlüğü, “Kıbrıs Gazilerimizin Kıbrıs Gençleriyle Gökçe Yurt Buluşması” isimli projeyi hayata geçirdi.

Proje kapsamında, Türkiye’nin 7 bölgesinden Kıbrıs Sulh Harekatı’na munzam 7 gazi KKTC’ye gitti.

Ankara, Antalya, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Malatya ve Samsun’dan katılan Kıbrıs gazileri, uğruna gazi oldukları toprakları yıllar sonraları yeniden konuşma etmenin heyecanını yaşadı.

KKTC’bile 2 bölüm sürecek program kapsamında ululuk erkanına ziyarette bulunacak gaziler, Kıbrıslı gençlerle söyleşide tıpkısı araya gelerek anılarını, yaşadıklarını paylaşacak.

Gaziler, Argıt Şehitliği, 1974 Harekatı Karargahı, Hz. Ömer Türbe ve Mescidi ile Girne, Gazimağusa, Maraş ve Lefkoşa’da muhtelif yerleri konuşma edecek.

“Gazilerimizle Kıbrıs’ta işlek gençleri aynı araya getirmeyi hedefliyoruz”

Martir Yakınları ve Gaziler Umumi Müdürü Şemseddin Dik birlikte projeye ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu projemizle savaşa katılarak gazilik unvanı düzlük ve Türkiye’nin farklı coğrafyalarında ruhlu gazilerimiz ile Kıbrıs’ta kıpırdak gençlerin tıpkısı araya getirilmesini hedefliyoruz. Antrparantez savaşın yapıldığı yerlerin görüşme edilmesi ve geçmişten küsurat izlerin, zorlukların, kahramanlıkların hafızada tazelenmesi, yaşananların taze kuşaklara aktarılması amacıyla toplumsal şuur ve duyarlılığın harekete geçirilmesi üstelik bizim üzere önem taşıyor.”

Share: