Kilis’te aksine barhana başlatan al biberde hasat ve kurutma mesaisi

Türkiye’nin muhteşem al biber üretim merkezlerinden Kilis’te Musabeyli ilçesine ilişkin kestirmece 2 bin 500 nüfuslu Hasanceli köyünde biber hasadı ve kurutma işlemleri başladı.

5 bin ila 7 bin dekarlık alanda biber üretimi yapılan köyün artağan tarlalarından toplanan kırmızı biber, açık alanlara serilerek kurutuluyor. Daha sonra köydeki fabrikalarda işlenen biber, Türkiye’nin dört bir yanına ve ensiz dışına gönderiliyor.

Kilis Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Yürek Özdemir, AA muhabirine, baharatlık biberin hasadının ve kurutmalık işlemlerinin başladığını söyledi.

Kilis’te 45 bin dekardan kestirmece 40 bin titrem rekolte beklediklerini anlatan Özdemir, “Bunun 25 bin dekarı dolmalık ve salçalık, 20 bin dekarı ise kurutmalık yani baharatlık kırmızı biberdir. Bu sene rekolte beklentimiz ongun.” dedi.

Tersine göçe hastalık oldu

Özdemir, şöyle konuştu:

“Hasanceli köyündekiler daha ilk dışarı çalışmaya giderken baharatlık al biberin köye gelmesiyle bu arada köye göç başladı. Bu köyde 14 toz biber ve salça fabrikası bulunuyor. Bölgenin arz yetişkin itilaf kaynağı al biberdir. Buradan toplanan biberler kurutma alanlarından serilip kurutulduktan bilahare Kahramanmaraş ve sair illere pazara sunulmaktadır. ‘Biberci köy’ diyebiliriz zira bu köyün tamamen geçimi biberdir. Türkiye’nin her tarafına gitmekle bu arada Almanya’ya buradan ihracat yapmaktayız. Güzeşte sene 1000 ton gibi türap biber pazarımız oldu. Bu sene birlikte beklentimiz elan bile faziletkâr. Kaliteli toz biberimiz Hasanceli köyümüzden çıkmaktadır.”

Bölgedeki biber üretimini köylerindeki üretimle yaygınlaştırdıklarını dile getiren Özdemir, “Hasanceli köyündekiler hem kendi köyünde hem de Kilis’in merkezine mecbur köylerde ortak adına üretime bitmeme ediyor. Bölgeye biber üretimini yaygınlaştıran köy diyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Tahminî 30 yıl ilk köyde su olmadığı amacıyla ağırlıklı adına çiftçilerin İslahiye’ye biber yetiştirmeye gittiğini tamlayan Özdemir, çiftçilerin arazilerinde istikşaf kuyusu açmasıyla alay malay özlük tarlalarında biber yetiştirmeye başladıklarını kaydetti.

Özdemir, sulu ziraat alanın artmasıyla köyde biber üretim alanının üstelik arttığını sözlerine ekledi.

Çiftçi Doğan Atıcı da köyde kuyu suyunun yaygınlaşmasıyla kendi tarlalarında üretim yaptıklarını, 15 dönümde biber yetiştirdiğini, verimden memnun olduğunu söyledi.

Topladıkları biberleri kurutup köydeki fabrikalarda işledikten sonraları pazara sunduklarını ifade eden Atıcı, şunları kaydetti:

“Elan geçmiş köyde ihtiyarlar, temel ve babamız kalırdı, hepimiz apayrı illere çalışmaya giderdik. Şu an çok şükür hepimiz evimizdeyiz. Öz malımızda çalışıyoruz. Öncesinde biz el işine giderken deminden umum bizim işimize geliyor. Şanlıurfa, Adana, Hatay’dan geliyorlar. Kestirmece 2 bin 500 nüfusumuz var. Köyün kavil kaynağının kâffesi biber üstünedir. Bambaşka bire bir gelirimiz yok.”Share: