Kırıkkale gündem haberleri | Katip Çelebi Üniversitesi, İzmir Büyükşehir’in Öğrenciye Aşındırmak Dağıtımını Engellediği İddialarına Yanıt Verdi: “Bizden İzin Almadılar”

Katip Çelebi Üniversitesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kampüste yemek dağıtımını engellediği ve öğrencilerin türap zarfında, lastiklerin üzerinde karnını doyurmasına etmen olduğu eleştirileri üstüne aynı açıklama yaptı. Açıklamada, “Ücretsiz yemek dağıtacağı haberi tarafımızca Şehremini Tunç Soyer’in 9 Ilk Teşrin 2022 tarihinde saat 17.48’üstelik yaptığı paylaşım ile toplumsal medya üzerinden öğrenilmiştir. Dağıtıma ilişkin namına gelişigüzel resmi müsaade talebi evet da bilgelik üniversitemize ulaşmamıştır” denildi.

Katip Çelebi Üniversitesi’nden yapılan kayıtlı açıklamada, “İzmir Büyükşehir Uray Başkanlığı’nın ücretsiz kemirmek dağıtacağı haberi tarafımızca Belediye Reisi Bronz Soyer’in 9 Ekim 2022 tarihinde saat 17.48’üstelik yaptığı paylaşım ile içtimai iletişim araçları üzerinden öğrenilmiştir. Dağıtıma ilgilendiren olarak temas resmi izin talebi evet dahi bilgelik üniversitemize ulaşmamıştır. 10 Teşrinievvel Pazartesi günü forma kampüsümüze gönderilen vesait üstelik methal izinleri olmadığı amacıyla yerleşke içerisine alınmamıştır” denildi.

“O SAATTE DAĞITIMA İHTİYAÇ YOK”

Belediye yetkililerine “sözel” yerine “izin üzere resmi alfabe gönderin” mesajının iletildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere düzlük verildi:

“Adı sabık tarihte tarafimıza resmi ayrımsız istek ulaşmamıştır. Aday görüşmelerimizde üniversitemizde ikinci tedrisat bulunmadığı ve eğitim öğretimin saat 17.00’de sona erdiği, o saatten sonra dağıtıma ihtiyaç olmadığı, öğrencilerin sakil yerine eğleşme ettiği Balatçık Mahallesi girişindeki Balatçık Kapı’da tevzi yapılması halinde henüz çok gerekseme sahibine ulaşılabileceği bilgisi yetkililere aktarılmıştır.”

İZBAN DURAĞI ELEŞTİRİSİ

Katip Çelebi Üniversitesi’nin açıklamasında, konuyla ilgisi yoksuz, satırlara bile vadi verildi. Katip Çelebi İZBAN Durağı’nın hizmete alınmasının gecikmesi zımnında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eleştirildiği açıklamada, şöyle denildi:

“Üniversitemizin yeryüzü muhteşem ihtiyacı olan ve çevresinde mukim vatandaşlarla birlikte yaklaşık 60 bin kişiye bakım verme potansiyeline eş ‘Katip Çelebi İZBAN Durağı’nın hizmete açılmasına müteveccih yönetimimizin sakil çabası kamuoyunun malumudur. Bu durağın yapımı üzere kestirmece 5 yıldır süren müzakerelerden İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kontra tutumu nedeniyle serencam alınamamıştır. Öğrencilerimiz ve çalışanlarımızın henüz şen ulaşımı amacıyla yaptığımız haddinden fazla sayıda dilek, muhtelif gerekçelerle görmezden gelinmiş ve değişik mazeretlerle durağın yapımı ötelenmiştir. Bulunan durumda öğrencilerimizin ulaşım ızdıraplarını eğreti süreyle çözmek hesabına derya durumu ayn uğrunda bulundurularak Egekent İZBAN durağından kampüsümüze hafta arası günler ve sınav tarihlerinde almak amacıyla 07.30 – 09.30 ve 17.00-19.00 saatleri ortada arttırma seferlerin konulması talebi Büyükşehir Belediyesine 16.09.2022 tarihinde resmi alfabe ile gönderilmiş antrparantez yetkililere bile sözlü olarak konu detaylarıyla iletilmiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yazıya 05.10.2022 tarihinde ‘talebin karşılanamayacağı’ yanıtını vermiştir.”

“UMUM ÖĞRENCİLERE 4 ÇEŞİT YEMEK VERİYORUZ”

Açıklamada, üniversitenin siyasi kampanyaya aygıt edilmeye çalışıldığı kanıt edilirken, “İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, mecmu öğrencilerine 6 TL bedelle temas zaman 4 kök kemirmek vermekte; gerekseme sahibi öğrenciler için antrparantez ücretsiz yeme imkanı sağlamaktadır. Üniversitemizdeki kül süreçler, ilişkin mevzuat kapsamında, devletimizin mebde ve geleneklerine uygun namına yürütülmektedir. Ülkemiz ve bölgemiz amacıyla çalışan kurum ve kuruluşlar ile andıran işbirliğini önemseyen üniversitemizin politik bir kampanyaya aygıt edilmeye çalışılması isteyerek ve sıkıntı vericidir” denildi.

Share: