Kırıkkale gündem haberleri: Kırıkkale’de öğrencilere benzetim tırında hareket eğitimi verildi

Kırıkkale’birlikte, Kıyamet ve Acil Ebat Yönetimi Başkanlığının (AFAD) hareket benzetim tırında, öğrencilere müteveccih sarsıntı eğitimi düzenlendi.

Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, AFAD İl Müdürlüğü ve İl Milli Yetişek Müdürlüğünce düzenlenen program kapsamında, Kırıkkale Bilgi Lisesi bahçesine konuşlandırılan benzetim tırını konuşma etti.

İlk kendisine görevlilerce öğrencilere teorik ve ameliye eğitim verilen etkinlikte, benzetim tırında Tekbıyıkoğlu ve öğrenciler için da Türkiye’dahi yaşanmış balaban depremlerin şiddetinde sarsıntılar canlandırıldı.

Vali Tekbıyıkoğlu, eğitimin peşi sıra gazetecilere yaptığı açıklamada, vukuf ve tecrübenin hayatın rastgele aşamasında haddinden fazla bulunmaz ve heybetli olduğunu söyledi.

Acil aynı durumda ve kıran takkadak bilginin dirimsel öneme eş olduğuna dikkati calip Tekbıyıkoğlu, “Bugün burada ayrımsız yer sarsıntısı çabucak ne yapmamız gerektiğini ve ‘çök-nizam-tutun’ yöntemini uygulayarak bütün bu arada yaşamaya çalıştık. Van’da meydana mevrut 25 saniyelik depremi burada yaşadık ama 25 saniye tahminlerimizin çok elan ötesinde detaylı bire bir süre olduğunu gördük.” diye niteleyerek konuştu.

Share: