Kırıkkale marifet! Icra Vekili Varank, Kırıkkale’de “2023’e Makul Şehir Buluşmaları” programında konuştu: (2)

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “CHP’nin Kol Başkanvekili Mutlak Hususi, ‘Biz domestik yönetimleri kazandığımızda gelişigüzel çiftçiye yegâne traktör vereceğiz.’ dedi. Verdiler mi? Tek CHP’li belediyenin traktör dağıttığını gördünüz mü?” dedi.

Icra Vekili Varank, “2023’e Akla Yatkın Site Buluşmaları” programında yaptığı konuşmada, Kırıkkale’nin Makine ve Kimya Endüstrisi SAVUŞMAK ve Türkiye’nin ilk Zırh İhtisas Tevhit Sanayi Bölgesi ile savunma sanayinde eke şehirlerden biri olduğunu söyledi.

Tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirilen MPT-76 milli yaya tüfeğinin Kırıkkale’dahi üretildiğine dikkati calip Varank, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bakınız, bu ülke Osmanlı’nın sonuç dönemleri da karışma olmak üzere Cumhuriyet tarihi boyunca dünyanın en ateş parçası ve genişlik başarılı ordularından birisine ehil olmakla övündü amma bizim ordumuzun biricik milli piyade tüfeği olmadı. Bizim ordumuz bütün 2017 yılına kadar başkalarının lisanslarıyla üretilmiş ya da ithal edilmiş tüfekleri kullandı. Evet milli piyon tüfeği düzenlemek edisyon ayrımsız hareket mi? Çok görgüsüz tıpkı iş. Yani bugün talaşlı imalat fail aynı firmaya gittiğinizde size çok bayındır bu tüfeği üretir. Ama tığ bu tüfeği ne yapamadık? Çünkü o tüfeği bu ülkede yaptırmadılar. Kökü dışarıda olan birileri hep bu projelere taş koydu, önüne kol çekti. Sağlam ve azimli bire bir ferman geçişsiz. İşte Cumhurbaşkanımız o iradeyi koydu, bunun üzere engellenen projeleri hayata geçirmeyi başardı. Onun amacıyla imkan olanaklı, yatırımlar yapabilirsiniz ama o iradeniz olmadığında siz Türkiye’nin cemi mutlak olmasını sağlayacak işlere asla imza atamazsınız. Bu irade hamdolsun Cumhurbaşkanımız’bile var.”

Varank, savunma uran anlamında yaptıklarıyla kurum duyduklarını belirterek, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı kendisine da bu alanlara alelhusus Kırıkkale’ye üstelik çok önem verdiklerini dile getirdi.

Kırıkkale’birlikte kâin 3 kombinasyon endüstri bölgesine şimdiye kadar 130 milyon teklik bindi sağladıklarını aktaran Varank, şöyle devam etti:

“Şu anda OSB’lerdeki 67 parselde 3 bin 500’e mümasil vatandaşımız istihdam ediliyor. Kül parsellerde üretime geçilmesiyle alay malay bu aynı inşallah 7 binleri bulmuş olacaktır. Esasen Kırıkkale Zırh İhtisas Kombinasyon Sanayi Bölgesi’nde birlikte Türkiye’nin ihtiyacı olan bir nice silah, mühimmat, defans sanayine çevrilmiş erdemli teknolojili ürünler, yazılım üste cılız çipler diyebileceğimiz üretimler da inşallah yapılacak. Buraya birlikte rabıt artıyor. Firmalarımız buraya birlikte inşallah yatırımlarını yönlendirmeye başladı. Gine burada bakanlığımız destekleriyle kurulan 2 uran sitesinde kısaca 1200 vatandaşımız istihdam ediliyor. Farklı taraftan TÜBİTAK’la, KOSGEB’le özel sektöre olan desteklerimizi bitmeme ettiriyoruz. KOSGEB bindi programlarıyla şu anne büyüklüğünde güncel rakamlarla 60 milyon liranın üstünde bire bir kaynağı işletmelerimize Kırıkkale’da kullandırdık. Gene TÜBİTAK aracılığıyla 652 projeye 68 milyon teklik kök aktardık.

Son 20 yılda düzenlediğimiz 289 heveslendirme belgesiyle 7,1 milyar liralık yatırımın önünü açtık. Bu sayede inşallah 6 bin 700 vatandaşımız istihdam edilmiş olacak. Tabiatıyla Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı kendisine 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle ayrımlı bir ajandayı daha uhdemiz altına aldık. Lehçe kalkınmadan sorumlu bakanlık konumuna geldik. Bu hususta dahi Ahiler Kalkınma Ajansı’mızda yerelin potansiyelini harekete geçirecek projeler üstünde çalışmaya bitmeme ediyoruz.”

Kırıkkale’dahi bugüne kadar 164 projeye 37 milyon liraya mail ana aktardıklarını tamlayan Varank, Akkuş Belediyesi Sanayi Sitesi ve Çelebi Süt İşleme Tesisi’ne destek verdiklerini ifade etti.

Farklı projeleri yerelde destekleyerek domestik kalkınmanın önünü açtıklarını belirten Varank, şunları anlattı:

“Tekrar KOP Mıntıka Kalkınma İdaresi ile özellikle kıytırık sulama projeleri ilkin kalkmak amacıyla, burada tarımın ve tarımsal üretimin önünü anahtar işlere destek veriyoruz. KOP ile buraya 80 milyon liranın üstünde ayrımsız asıl aktardık. Gine SOGEP kapsamında 5 projeye 14 milyon lira hamur aktardık. Hükümetlerimiz, baktığınızda bunların dışında birlikte birçok desteği, hizmeti burada ortaya koydu. imdi de ortaya koymaya bitmeme edecek. Bittabi vatandaşlarımızın, milletimizin bize olan sevgisi, karaca kaşımız, esmer gözümüz üzere değil. Biz bu hizmetleri ve yatırımları yaptığımız amacıyla vatandaş bizi destekliyor ve güvenli olun biz, birileri gibi işkembeden sallamıyoruz. Yapamayacağımız işleri saraka vermiyoruz.”

CHP’nin, son domestik seçimlere balaban vaatlerle girdiğini nâkil Varank, şunları kaydetti:

“CHP’nin Grup Başkanvekili Özgür Özel, ‘Biz evcil yönetimleri kazandığımızda herhangi bir çiftçiye yegâne traktör vereceğiz.’ dedi. Verdiler mi? Tek CHP’li belediyenin traktör dağıttığını gördünüz mü? Görmediniz. Biz 20 yılda 1 milyon olan traktör sayısını 2 milyon traktöre çıkardık. Pekâlâ çıkardık? İşte verdiğimiz destekler, Ziraat Bankası üzerinden verdiğimiz kaynaklarla çıkardık. Hakeza yersiz atıp sara bu amal olmuyor. Bakınız, Kılıçdaroğlu Urfa’birlikte, ‘Belediyeyi bize verin, bütün çiftçilerimize elektriği parasız vereceğiz.’ dedi. Olur vatandaşlarımız buna inanıyor mu? Ego sordum, hiçbir vatandaşımız inanmıyor. Çünkü şu anda Adana, Mersin, Münevver, İzmir, Antalya CHP’birlikte. Buralarda çiftçiler namevcut mu, var. Veriyor mu elektriği parasız, vermiyor.”

“Tıpkı ülkenin siyasal bağımsızlığı, teknolojik bağımsızlığında adsız”

Vatandaşların kendilerine güvendiğini vurgulayan Bakan Varank, “Bakın, içtimai konut projesini ilan ettik. Tek vatandaşımız birlikte çıkıp ‘Bunlar bu işi yapamaz.’ demiyor. Ne diyorlar, ‘Keşke artık üretseniz, tığ dahi başvursak, buralardan faydalansak.’ diyor. İşte bu güveni oluşturabilmek mehabetli. İnşallah bu güvenle yolumuza bitmeme edeceğiz. Ayrımsız ülkenin siyasi bağımsızlığı, teknolojik bağımsızlığında bilinmedik. Ülkemiz teknolojik anlamda dünyada kocaman aktörlerden biri haline geldikçe arsıulusal siyasette dahi Türkiye’nin pozisyonu herhangi bir sabık dolaşma güçleniyor.” diye konuştu.

Bugün Türkiye’nin tarihin tüm göbeğinde saha aldığını nâkil Varank, Ukrayna’daki hububat krizinde kimsenin bu soruna müteveccih benzeri çözüm üretemediğini belirtti.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda iki tarafla da konuşabilen bir tane ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Varank, kamu bunlara dünyanın tanık olduğunu anlattı.

“Türkiye sevgisini artırıyoruz”

Türkiye’nin uluslararası alanda gücünün arttığına dikkati çeken Varank, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Birleşmiş Uluslar Umumi Sekreteri, Türkiye’ye herhangi bir konuşmasında teşekkürname ediyor. en son Mürekkep Milel Genel Kurulu’na gittiğimizde Cumhurbaşkanımız orada dünya liderleriyle tıpkı araya geldi. Onların hepsini New York’taki Türk evinde ağırladı. Gelen herhangi bir reis yaptığımız çabalar için teşekkürname ediyor. ‘Önümüzdeki dönemde şüphesiz bu arada öğün alabiliriz, zahir beraber debi edebiliriz, aman bu statünüzü kaybetmeyin, arsıulusal ilişkilerdeki bu pozisyonunuzu kaybetmeyin, sizin küşayiş buluculuğunuza haddinden fazla ihtiyacımız var.’ diyor. İşte bunlar retrospektif olan işler değil, 20 senede inşa ettiğimiz büyük ve işlek Türkiye’nin neticeleri. Uluslararası arenada Türkiye sevgisini artırıyoruz. Zaman Afrika’bile, Asya’bile, Balkan ülkelerinde Türkiye sunma koca oyunculardan tıpkı tanesi ve buradaki insanlar bizi kıytırık özden seviyor.”

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, enflasyonla mücadelede büyük adımlar atıldığını anlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Siz tek iktidarın, ‘Vatandaşımızın kurum gücü zayıfladı. Biz senenin ortasında, temmuz ayında minimum ücreti güncelleyelim, asgari ücrete bindirim yapalım. Vatandaşlarımızın gurur gücünü artıralım. Emeklilerimize, memurlarımıza, çalışanlarımıza kırıcı aynı zam verelim kim vatandaşlarımızın hayatları az buçuk kolaylaşsın.’ dediğini duydunuz mu, duymadınız. Bakın, minimal ecir 1960’yı yıllardan beri var ama ilk kez benzeri iktidar vatandaşını düşünerek ‘Bu böyle olmaz. Biz temmuz ayında minimum ücrete remiks yapacağız.’ dedi. Vatandaşımızın işini kolaylaştıracak adımları atıyoruz.”

(Bitti)

Share: