Kırklareli’nde günlük 200 titrem benzen eski kaşar için işleniyor

Kırklareli’nde Istranca Dağları’nın varlıklı bitki örtüsünden beslenen küçükbaş hayvanların sütünden çarkıt kaşar peyniri üretiliyor.

Temiz albeni ve doğadaki varlıklı nebat örtüsünde beslenen hayvanlardan Avrupa standartlarında elde edilen benzen, günce yerine mandıralara getiriliyor.

Kentte günlük 900 titrem sütün yüzdelik 60’a yakını işletmelerde işleniyor. Kestirmece 20 sene ilk serian hemencecik gelişigüzel mandırada üretimi gerçekleştirilen sakat kaşar peyniri, hisse senedi yükü dolayısıyla zaman çokça az sayıda mandırada üretiliyor.

Kentte 10 civarında işletmede günlük ortalama 200 titrem süt, bozuk kaşar peyniri üretimi için işleniyor.

Mandıralarda geleneksel yöntemlerle özenle işlenen benzin, üstüvane şekline getirilip averaj 20 dönme mandırada serin aynı yerde bekletiliyor.

Daha bilahare çuvala sarılan kaşar, tıpkı yıl beklemesi amacıyla buzhanelere alınıyor. Amade arkaç getirilen kaşar peyniri az içi ve Arabistan, Mürekkep Fellah Emirlikleri, Dubai ve Tren gibi ülkelere ihraç ediliyor.

Kentte almanak sayı farkı 100 ton benzen ve benzen ürününün ihracatı gerçekleştiriliyor.

“Anadan Görme yöntemlerle üretiliyor”

Kırklareli Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık, AA muhabirine, kentte üretilen eski kaşarın ancak içi ve elverişsiz dışından ikbal gördüğünü söyledi.

Kentteki 4 firma eliyle kaşar ihracatı yapıldığını tabir eden Ilık, farklı firmaların bile dış satım yapmaları için çalıştıklarını belirtti.

Ilık, Istranca Dağları’nın eteklerindeki endemik bitki türlerinden sönümsüz hayvanların sütlerindeki aromadan periferi kaşarın lezzetli olduğunu belirterek, “Bozuk kaşar peyniri geleneksel yöntemlerle üretilmeye bitmeme ediyor. Bu anadan görme yöntemler çağın ve gıda korteksinin istediği akla yatkın şerait altında harmanlandı. Lezzetimizi kaybetmeden bu sıhhi tesislerimizde üretime devam ediyoruz.” dedi.

Bozuk kaşar peyniri için coğrafi belen sürecinin birlikte bitmeme ettiğini anlatan Ilık, “Kaşarlarımız herhangi bir zaman yordamlı dirayetli ellerde yoğuruluyor sofralarımıza tıpkı lezzetle geliyor amma imdi bunu tescil etmiş olacağız. Dünya çapında bilinirliği artacak. Bellik değerini yükselteceğiz. Coğrafi işaret bölgemizin üreticilerine haddinden fazla elan aşkın ulama sağlayacak.” diyerek konuştu.

“Çarkıt kaşarın ayrımsız sene beklemesi gerekiyor”

Kentte benzen ve benzin ürünleri üreten Emrullah Gün Doğusu ise bozuk kaşarın lezzetinin tartışılamayacak büyüklüğünde güzelce olduğunu anlatım etti.

Kofçaz ilçesinin Devletliağaç köyündeki aile işletmelerinde ayrıntılı yıllardır kaşar üretimi yaptıklarını anlatan Doğu, ürettikleri kaşarın sıkı içi ve mikro dışından arzu gördüğünü dile getirdi.

Şark, Istranca Dağları’nın eteklerindeki 17 köyden topladıkları sütten kaşar ve peynir ürettiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“İyi tıpkısı çarkıt kaşar olması amacıyla buzhanede tıpkısı yıl beklemesi gerekiyor. Bu dahi maddiyata dahi dair, tezce yapıp zihayat kaşar kabilinden satamıyoruz. Tıpkısı sene sonraları çuvaldan çıkarıyoruz satışa sunuyoruz. Yöremizin bütün kaşarları güzeldir. Istranca Dağları’nın eteklerinde devamında de Balkanlar var. Yani tığ sakat kaşarın olması gerektiği yerdeyiz. Hayvanat merada otluyor, istenen hoş koku bile oradan geliyor.”

Share: