Kırkpınar’da Cengizhan Parıltı başpehlivanlığı kazandı

Edirne’de 661’incisi düzenlenen Kırkpınar Semiz Güreşleri’nde başpehlivanlığı finalde Mustafa Taş’ı yenen Cengizhan Şimşek kazandı. Çeri Meydanı’ndan başpehlivan sâdır Şimşek’e zer kemerini Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu taktı.

Edirne’de bu yıl 661’incisi planlı Tarihi Kırkpınar Semirtilmiş Güreşleri’nin başpehlivanlık finalinde Mustafa Taş ile Cengizhan Parıltı yüz yüze geldi. Finale Salih Dorum, Faruk Akkoyun, Osman Aynur, Hüseyin Gümüşalan ve Ertuğrul Dağdeviren’i yenerek sâdır Mustafa Taş ile finale Mederes Salt, Orhan Okulu, Tanju Gemici ve İsmail Iri’ı yenerek çıkan Cengizhan Balkır arasındaki maç, aykırı hareketlerle geçti.

Güreşin ilerleyen dakikalarında yargıcılar kurulu tutuk güreşen ve güreşe katılmayan iki başpehlivana birer ihtar verdi. Alışılagelen süresi berabere biten müsabakada puanlamaya geçildi. Puanlama güreşinde Mustafa Taş’ı yenen Cengizhan Parıltı, Kırkpınar’ın bu yılki başpehlivanı oldu.

Başpehlivan Parıltı’e zer kemerini Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu taktı.

SÜRPRİZLERLE YOĞUN KIRKPINAR

661. Kırkpınar, şişman sürprizlere hayal oldu. Başpehlivanlık güreşlerini geçmiş gününde değerli kemerin ebedi sahibi kalkmak ve seriyi izafe etmek amacıyla güreşen Yüce Yavuz, Mehmet Yeşil Yeşil’e mağlup yerine önce sürprizi yaptı. Bugün ise Mehmet Yeşil Yeşil 3.turda Ertuğrul Dağdeviren’e elendi.

Altın kemer sahibi ve bu yılın şakak isimlerinden İsmail Balaban da yarı finalde Cengizhan Parıltı’e elendi.

14. Kırkpınar ağalığını 4 milyona aldı

 

Share: