Kırşehir ruzname haberleri… Aktör Güçlü Akpınar Değerli Portakal Film Festivali’nde sanatseverlerle buluştu

Antalya Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla Ekin ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla düzenlenen 59. Antalya Değerli Portakal Film Festivali kapsamında oyuncu It Canlı Akpınar sanatseverlerle buluştu.

Akpınar’ın Antalya Spor Salonu’ndaki söyleşisine, CHP Genel Komutan Yardımcısı Muharrem Ayvaz, Antalya Büyükşehir Belediye Reisi Muhittin Haşere, CHP Antalya Milletvekili Cavit Saf ve haddinden fazla sayıda sanatsever katıldı.

Akpınar, özlük dönemlerinde filmlerin imkansızlıklar içinde çekildiğini söyledi.

Zer Portakal Film Festivali’nin Türk sinemasına nazik ulama sağladığını tamlayan Akpınar, “Senaryolar yazılmaya, imdi filmler çekilmeye başlandı. Festivale gönderilecek film amacıyla 80 senaryo gelirdi, onlar 5-6’ya düşerdi ve birinci sınıf işlemler ortaya çıkardı. Bizim amacıyla sinema haddinden fazla önemlidir, o dönemin imkansızlıkları, yoklukları yaratıcılığımızı beslerdi. Müşkülat içre iyice şeyler yaptık. Bu şekilde sinemamız bugünlere geldi.” dedi.

Kendisini senarist ve yönetmen Ertem Eğilmez’in keşfettiğini dile getiren Akpınar, oynadığı

önceki filmin geçmiş sahnesinde suya düştüğünü anlattı.

Eski Türk sinemasının süresince santimantalite olduğu amacıyla tadını tek kaybetmediğini vurgulayan Akpınar, şöyle konuştu:

“Gündeş sinemada ise uluslararası anamal var. Beyaz Perde yereldir, cihanşümul değildir ama çalgı evrenseldir. Biz insanı oynardık, demin sanatçılar abartarak oynuyor, feryat figan oynuyor. Bizde o kök şeyler yoktu, tığ rolü öğrenirdik. Karakter elbette konuşur, kızar, sarhoş evet, oyun oynardık. Karaktersiz karakterleri oynamayı sevmezdik. Tığ meyhane tiyatrosunu kurduğumuzda yıl 1967 idi ve oradan pişerek büyüdük. 32 yıl oldu tiyatroyu kapatalı. Bizdeki meyhane tiyatrosu geleneksel ve çağcıl sanatın birleştirilmesiydi. Meyhane tiyatrosu katlanılamaz bire bir tiyatrodur. Mizah, kortej, ironi tiyatrosudur. Baştan bir kabare tiyatrosu yapacağımız müjdesini atfetmek isterim.”

Akpınar, tiyatronun er meydanı olduğunu, sinemanın elan şişman kitlelere ulaştığını ve ikisini da severek yaptığını anlatım etti.

“İnsanı insana insanlarla anlatma sanatı” yerine tanımladığı tiyatronun toplumun vazgeçilmezi olduğunu dile getiren Akpınar, ayrımsız sefer henüz dünyaya gelse yeniden tiyatrocu almak isteyeceğini söyledi.

Akpınar, aynı kabare tiyatrosu müzesi kurma projesi olduğunu ve yaşamını yitiren Türk tiyatrocularını bu müzede hologram yöntemiyle keyiflendirmek istediğini kaydetti.

Share: