Kırşehir ruzname haberleri | Kaman Ekincilik Odası’ndan çiftçilere ÇKS kaydı uyarısı

Kaman Ekincilik Odası Başkanı Alçak Gökalp, Maraba Anahtar Sistemi’nde (ÇKS) yapılan değişikle ait uyarıda bulundu.

Gökalp, AA muhabirine, Ekincilik ve Orman Bakanlığının Rençper Pusat Sistemi Yönetmeliği’nde bazen tadilat yaptığını hatırlattı.

Çiftçilerin ÇKS kayıtlarında çıktı kocabaşı ve azalara evrak imzalatmak zorunda kalmayacağını vurgulayan Gökalp, “Fellah Pusat Sistemi Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe bakarak, ÇKS başvurusuna ilişik bakanlıkça mezuniyet verilen hisse senedi ve işlemlerini e-izzet üzerinden da yapabilecekler. Güncellemede antrparantez kocabaşı ve azalara evrak imza ve nitelik zorunluluğu kaldırılmıştır.” dedi.

Arazi kiralama ve üstlenme yenilenmesi kadar rençper kayıtlarında fark yapılması halinde tarım odalarında güncelleme yaptırılması gerektiğine belen fail Gökalp, “Güncelleme ile toprak varlığını hareketli hale getirilmesi gerekmektedir. Tarım odası kaydı etken olmayan çiftçiler zirai desteklemeden yararlanamaz. Tekmil çiftçilerimize mağdur olmamaları üzere üye aidatlarını yatırıp, güncelleme yaptırmalarını referans ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Gökalp, yönetmelikte yapılan değişiklikle ait adına bölüm ile iletişime güzeşte kamu çiftçilere yardımcı olacaklarını kaydetti.

Share: