Kırşehir Şehremini Ekicioğlu, Cömertlik Haftası Resmi Törenine Katıldı

Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, bu sene 58’incisi planlı Esnaf Bayramı ve 35. Cömertlik Haftası kutlamaları kapsamında düzenlenen resmi törene katıldı. Ekicioğlu, törende yaptığı konuşmada, “Ahi Evran-ı Ege, Hacı Bektaş-ı Ege, Yunus Emre, Fatma Bacılar, Kadıncık Analar, Araklama Vakarlı, Ahmedi Gülşehri, Kaya Şeyhi kadar erenlerin bizlere bırakmış oldukları felsefe ve kültürü gelecek kuşaklarımıza aktarmak hepimizin görevidir” dedi.

35. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen resmi törene,Himmet ve Sosyal Asayiş Bakanı Sayın Vedat Âlim, Ilbay H. Mete Buhara, Ticaret Nazır Yardımcısı Sezai Uçarmak, Kırşehir milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Mukavemetli İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, TESK Umumi Başkanı Bendevi Palandöken, site protokolü, esnaf ve sanatkarlar patika kuruluşu komutan ve temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Cacabey Meydanı’nda saygı duruşu sonrasında İstiklal Marşı’nının okunmasının ardından Jandarma Genel Komutanlığı’na ait Bando Gösterisi ve Mehterler Bölüğü konser verdi.

Törende konuşan Belediye Reisi Ekicioğlu, şunları söyledi:

“Bilindiği için, Kardeş Evran-ı Iye’nin kurduğu kurum Anadolu’dan Balkanlara, Asya’dan Afrika’ya, Dünyanın birçok yerinde örgütlenen, bugünkü gündeş anlamıyla Ticaretin, Sanayinin ve Sendikaların da asıl ve evrensel prensiplerini oluşturmaktadır.

Ahilik Felsefesinin Anadolu’nun ortasında bir nice medeniyete beşiklik yapmış olan Kırşehir’imizin tarihî ve kültürel adına hangi kadar kocaman benzeri yeri olduğunun altını tıpkı kat daha külfet çizgilerle çizmemiz gerekir.

Cömertlik Teşkilatı yalnız bunlarla dahi sadık olmayıp, Anadolu’nun bizlere yurt olarak bırakılmasında öncü nümayiş oynayan Anadolumuzda tekrar ilk kadın örgütlenmesi olan Bacıyan-ı Rum; Hacıbektaş’ta Kadıncık Anne kabil karı örgütlenmeleriyle birlikte Moğollara cebin savaşta haddinden fazla oylumlu görevler üstlenmişlerdir. Kardeş Evran-ı Iye, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Fatma Bacılar, Kadıncık Analar, Aşırtı Ciddi, Ahmedi Gülşehri, Kaya Şeyhi kabilinden erenlerin bizlere bırakmış oldukları felsefe ve kültürü ati kuşaklarımıza aktarma etmek hepimizin görevidir.

Bu noktada Ahiliği ve Ahilik felsefesini ve zımnında da Kırşehir’imizi hem mahdut içre hem de elverişsiz dışında enformasyon ve bu kültürün devamlılığını terazi açısından hepimize iri sorumluluklar düşmektedir. Zira Cömertlik ve Ahilik felsefesi yemeden içmeden belirli haftalar ve günlerle sığdırılamayacak kadar evrensel tıpkısı öğretidir.

Ülkemizin ve dünyanın içre bulunduğu ekonomik açmazlar ve kültürel sığlaşmanın içinden çıkarılabilmesinin sunma temel ve etkili yolu ise bundan beniz yıllar önce Anadolu’nun ortasında, Kırşehir’üstelik filizlenmiş Cömertlik Felsefesi ve değerlerinin baştan düz yazı edilmesidir. Biz, kurtuluş mücadelesinde, küllerinden baştan doğmuş tıpkısı ulusun bireyleri yerine bunun kabil olduğunu düşünüyor ve herkesi Ahilik felsefesine ve kültürüne erbap çıkmaya davet ediyoruz.

Bu vesileyle Cömertlik felsefesi, kültürü ve değerlerinin UNESCO’nun acun miras alanlarını seçmede kullandığı ölçü olan ‘üstün cihanşümul değer’e cemaat olduğunu buradan aynı el henüz uyarmak isterim.

Cömertlik felsefesinin, öğretilerinin ve kültürünün yaşatılarak ati kuşaklarımıza aktarılması doğrultusunda, içerisinde bulunduğumuz ve zaman burada Resmi Programını gerçekleştirdiğimiz 58. Esnaf Bayramı ve 35. Cömertlik Haftası’nın tüm Kardeş esnafımıza, Kırşehirli hemşehrilerimize ve bütün yurttaşlarımıza kalburüstü olmasını diliyorum.”

Konuşmaların arkası sıra ‘Yılın Çırağı’ Samet Çakır’a, ‘Yılın Kalfası’ Kişmiri Yüksek Aksu’ya ve ‘Yılın Ahisi’ Anlaklı Satıcı’ya  ödülleri arz edildi ve şed kuşanma töreni yapıldı.

Şed kuşanma töreni sonrasında Kurnaz Genel Komutanlığı Çelik Kanatlar aracılığıyla helikopter gösterisi gerçekleştirildi.

Share: