Kırşehir’de deprem tatbikatı yapıldı

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında Kırşehir’de hareket tatbikatı yapıldı.

Valilikten yapılan mukayyet açıklamaya bakarak, TAMP kapsamında 2022 yerli düzey düz ve masa başı sarsıntı tatbikatı gerçekleştirildi.

Gölhisar Mahallesi’ndeki bozuk Ekincilik Fakültesi binasında gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği 5,8 şiddetinde meydana mevrut depremde hasar gören bir binada arama istirdat çalışmaları başlatıldı.

İcra edilen tatbikatta deprem sonrası bozgun altında artan vatandaşların bulunması, yaralıların çöküntü altından çıkarılması, yüksekten boşaltma, yatık kalan vatandaşlara ulaşılarak kurtarılması, facia ve evgin durum kavuşum alanına manipülasyon, eğreti barınma merkezi kurulumu kabil bir çok bahis işlendi.

Herhangi ayrımsız sav yaşanmadan tamamlanan tatbikatı izleyen Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, afetlerde duygusal ve mülk kayıplarının önlenmesi için tatbikatların akıbet mertebe oylumlu olduğunu aktardı.

Toplam 23 çalışma grubunun katılımı ile hazırlanan deprem tatbikatına, resmi kurumlar, hususi ve sivil topluluk kuruluşları ile AFAD gönüllüleri katıldı.

Share: