Kıtalararası balistik füze Sarmat, Acımasız ordusunun envanterine giriyor

Rusya Defans Bakanlığı ile Moskof defans endüstri şirketleri ortada, Sarmat ünlü kıtalararası balistik füzenin beraberinde değişik silahların teslimatına müteveccih anlaşmalar imzalandı.

Moskova bölgesinde planlı “Armiya” isimli 8. Uluslararası Askeri-Teknik Forumu kapsamında mütenevvi anlaşmalar imzalandı.

İmzalanan anlaşmalar kapsamında, Moskof ordusu amacıyla Orlan-10, Orlan-30 ve İnohodets insansız çekicilik araçları, güdük menzilli balistik füze sistemi İskender-M ve S-500 gelgel defans sistemleri gerçekleştirme edilecek.

Rusya Savunma Bakanlığı ile Makayev Kerem Roket Merkezi arasında Sarmat kıtalararası balistik füzenin Rus ordusuna teslimatına yönelik dahi geçim imzalandı.

-Sarmat füzesi

Rusya, 1988’den beri envanterinde bulundurduğu, Garplı devletlerin “Şeytan” yerine nitelendirdiği kıtalararası balistik füze Voyevoda’nın adına fethetmek için Sarmat’ı geliştirdi.

2010’dan beri üstünde çalışılan, Voyevoda’dan daha fazla çekirdeksel başlık taşıyabilen, henüz faziletli menzile ehil olan füzenin, Kuzey ve Güney Kutuplarını geçerek hedefe ulaşabilme kabiliyeti bulunuyor.

Sarmat’ın, kestirmece 200 tonluk ağırlığı ve güdük sürekli çalışkan pervaz özellikleriyle, kâin füze savunma sistemleri tarafından engellenmesinin imkansız olduğu doğacak sürülüyor. Askeri uzmanlar, Sarmat’ın 11 bin ila 18 bin kilometrelik bire bir menzile eş olduğunu belirtiyor.

Sarmat’ın önce fırlatma denemesi nisan ayında gerçekleştirilmişti.

Share: