KOAH ataklarına özen: “Şikayetleri sigaraya bağlayarak doktora geç başvuruyorlar”

– KOAH ataklarına özen: “Şikayetleri sigaraya bağlayarak doktora geç başvuruyorlar”

“Kayırıcı çekicilik yolları enfeksiyonları şita dönemlerinde atakların artmasına, ölümle seyreden sonuçlara illet olabilmektedir”

Doç. Dr. Ses Tural Önür: “KOAH 10 erkekten birinde görülüyor, dünyada 3’üncü ölüm nedeni”

İSTANBUL – KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) ile ilgilendiren açıklamalarda kâin Ahşa Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Seda Tural Önür, “Sigara kullanımıyla çıktı er KOAH dediğimiz tanımlarda canlı yaşta hastalar önümüze gelmekte. 10 erkekten benzeri tanesinde görülen bire bir çor, genişlik sık 3. ahiret yolculuğu nedeni. Şikayetlerini sigaraya bağlayarak sağlık kuruluşlarına henüz geç başvurabiliyorlar. Üst gelgel yolları enfeksiyonları hele kış dönemlerinde atakların artmasına, hastaların bundan sonra hastaneye başvurmasına ve ölümle seyreden sonuçlara bozukluk olabilmekte” dedi.

Havaların soğumasıyla birlikte art teneffüs yolu hastalıklarında artış yaşanıyor. Bu durumun alelhusus KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) ve teneffüs rahatsızlığı bulunan vatandaşlar amacıyla ayrımlı etkiler oluşturduğuna dikkat çekiliyor. Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Döş Cerrahisi Eğitim Bilimi Araştırma Hastanesi’nden Bağır Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ses Tural Önür da hastalığa ilişik açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Seda Tural Önür, kış aylarında atakların arttığına dikkat çekerken vatandaşların şikayetlerini sigaraya bağlayarak doktora geç başvurduğuna vurgu yaptı.

“40 yaşın üstünde yaklaşık olarak yüzde 20 sıklığında “

KOAH’ın belirtilerine ilgili bilgiler veren Ahşa Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Seda Tural Önür, “Akciğerlerden mevrut bozulmamış çekicilik vücuda ulaşamadığı devir nefes darlığı şikayeti genişlik açıkça bulgusudur. Bu hastalarda öksürük, balgam tart, öğün yürürken zaman darlığıyla inkıta, alıştırma yaparken kesilme haddinden fazla bulutsuz semptomlardır. bundan sonra 40 yaşın üzerinde görebildiğimiz benzeri çor ama sigara kullanımıyla bu arada bundan sonra erken KOAH ya da pre KOAH dediğimiz tanımlarda canlı yaşta önümüze gelmekte. 40 yaşın üzerinde tahminî namına yüzdelik 20 sıklığında görülebilen bir çor, yapılan çalışmalarda 10 erkekten bir tanesinde görülen bir çor yerine tanımlanırken kadınlarda sigara kullanımının artmasıyla beraber bu rakamda erkekleri yakalamış durumda. On Paralık duman kullanmayan kişilerde de görülme sıklığı yüzde 10 civarında olabilmektedir. Yapılan meslekler bu hastalığın oluşabilmesi için bire bir illet olabilmektedir. Adsız kalmış tıpkısı parasız olabilirsiniz, sigara kullanıyorsanız, nefes darlığı ve balgam şikayetiniz varsa bunu takkadak sigaraya adlandırmadan kategorik benzeri hekime müracaat etmek lazım KOAH hastası olabilirsiniz. Yaman ve tütün ürünlerinin kullanımı KOAH gelişiminde kocaman aynı risk faktörü. Sigara içmeyen aynı birey günde 8 saat, 5 günce aynı mesaisini 5 yıl tamamladığında güre sigara dumanına maruz ise yüzde 50 oranında KOAH geliştirme ihtimali var, sigara içmemiş olmasına rağmen bu gösterişli tıpkısı oran. Çimento üretimi, oluşum, beyaz zehir işçiliği, tarımla uğraşanlar, uyuşturucu sektöründe çalışanlar, fırıncılık, marangozluk işleriyle uğraşan kişilerin birlikte sigara kullanmadan müstakil yerine mesleksel namına KOAH gelişimine yatkınlıkları olabiliyor” dedi.

“Sunma sık 3’üncü ölüm nedeni”

KOAH’ın tanılama ve tedavisinin konulmaması durumunda ölüme sebep olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Seda Tural Önür, “Arz sık 3. ölüm nedeni olarak KOAH tanımlamıştır. Dünyada ölümlerin yüzde 5 buçuğundan KOAH sorumludur. Bu hastalık ataklarla seyreden tıpkısı hastalıktır seçkin akın hastalığın elan dahi ilerlemesine, bu sebeple hastalığın ataklarının birlikte takiplerle, arama altına alınması ve önlenmesi serencam derece önemlidir. İlerleyici tıpkı çor olduğu üzere önlenebilir tıpkı hastalıktır. Hele şita aylarında daha sık kendisine bu hastalığın tanısının konduğunu, ataklarla karşımıza mevrut hastalarla beraber görebiliyoruz. Aile içi ve dış çekicilik kirliliğinin makbul yakıtlarla beraber artması alelhusus şita dönemlerinde atakların artmasına ve hastaların artık hastaneye başvurmasına ve ölümle seyreden sonuçlara bozukluk olabilmektedir. Gene gribal enfeksiyonlar, şita aylarında dal çekicilik yolları enfeksiyonları akış sıklığını arttırdığı amacıyla bu hastalarda gösterişli seyredebilmektedir. Acun Sağlık Örgütü bile o yüzden bu hastalarda enflüanza ve batar aşısının kesinkes yapılmasını ve enfeksiyonlardan bu hastaların rüçhan adına korunması gerektiğini, atakları koruduğundan dünya banko önermektedir. Şikayetlerini sigara kullanımına bağlayarak esenlik kuruluşlarına henüz geç başvurabiliyorlar. İlerleyen dönemlerinde da hastalık solunum yetmezliği tablosuyla bu arada türlü oksijen cihazlarına bağlı kalma durumları de söz konusu olabiliyor” ifadelerini kullandı.

“Kişilerin diğer hastalıklar açısından bile arama edilmesi lazım”

KOAH’ın sebep olabildiği hastalıklara ait değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Önür sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunalım, kalp damar hastalıkları, mızrap kırıklıkları, şeker hastalığı üzere hastalıklara hastalık olabildiği için kesinlikle tanılama anından ehlihibre bire bir hekim vasıtasıyla takip edilmesi ve diğer emraz açısından de taharri edilmesi lazım. Temas hastanın benzeri yol vücudunda enzim eksikliği var mı yok mu diye niteleyerek bakılması gerekir, yalnız çevresel değil genetik faktörler birlikte bu hastalığın oluşabilmesine hastalık olabilmekte.

Share: