Kocaeli domestik haberi: Körfez’in doğal ve tarihi güzelliklerini gezdiler

Koy Belediye Başkanı Şener Söğüt, İnsani Değerleri Organize ve Ilerleme Derneği üyelerini Körfez’de ağırladı. Mini bir cevelan yapan İDEBİR Derneği üyeleri, Koy’in tarihi ve tabii güzelliklerini gezdi.

Körfez’in tarihi ve kültürel dokularının ilişki üyelerine tanıtıldığı program, Nazende’de şehremaneti faaliyetlerini anlatan toplantıyla başladı. İlçenin tanıtımının yapıldığı programa, Haliç Şehremini Şener Söğüt, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Koordinatörü Abdullah Köktürk, İDEBİR Başbuğ Vekili Kenan Nadir ve dernek üyeleri katıldı. Programda Başkan Söğüt’e Başbuğ Yardımcıları Osman Ev ve İbrahim Çırpan bile zevcelik etti.

“Geleneksel dokunun korunmasını önemsiyorum”

Başbuğ Söğüt’ün kente kazandırdığı bakım yatırımlarını anlattığı toplantının arkası sıra, Koy’de hayata sabık yatırımlar ve tarihi varlıkların aktarıldığı tur gezisine geçildi. Söğüt, “Site, modern standartlarda dizayn edilirken, anadan görme dokunun korunmasını önemsiyorum. Haliç’in herkes amacıyla yaşanır standartlarda olması üzere çalışıyoruz. Yatırımlarımızı zamana akıllıca kendisine dizayn edilmesine hız ederken, var olan kültürel çeşitliliği sürdürmeyi ihmal etmiyoruz. Anadan Görme dokunun, çağdaş standartlarda düzenlenmesi, kentin kimliği amacıyla oldukça kocaman. Yatırım projelerimizin tamamında öncülümüz, erişilebilir ve elverişli imkanlar arz etmek ve esas ihtiyaçlara yanıt vermektir. Bunu başarabildiğimizi düşünüyorum şu anne büyüklüğünde başardıklarımızın oranı yüzde 80’in üzerinde. Pandemi hangi efsus kim bu süreci sekteye uğrattı. Ancak pandemi sonrası süreci enerjik şekilde kullanıyoruz ve bu oranın elan de yükseleceğine inancım sonsuz” dedi.

60+ Canlı Ihtiyarlama Merkezi tanıtımı ile başlayan tur, sırasıyla doğal gaz korluk ünitesi, Martir Manzume Şiddetli Parkı, Köpek Iyileştirme Parkı, Tarihi İstasyon Cami, Kaiser 2.Wilhelm Köşkü, Hereke Kalesi, Hereke Sahil Parkı, Taşköprü ve KutlucaKöyü gezileriyle devam etti. Izlence, Kutluca Muhtarı Açık Deniz Öztürk’ün misafirler üzere hazırladığı, yöresel yemeklerin servis edilmesinin ardından sona erdi. – KOCAELİ

Share: