Konya haberleri: Çeltik rekoltesi çiftçinin yüzünü güldürdü

Çeltik rekoltesi çiftçinin yüzünü güldürdü

KIRIKKALE Türkiye’nin koca çeltik istihsal merkezlerinden biri olan Kırıkkale’de, zorlukla hasat sezonu başladı. Köylerde yetiştirilen çeltik, bu sene faziletli rekoltesi ile çiftçinin yüzünü güldürüyor.

Kırıkkale’üstelik, çeltikte hasat sezonu başladı. Faziletkâr verimi ve getirisi ile çiftçilerin tercih ettiği çeltiğin hasat edilmesi üzere biçerdöverler tarlalara girdi. Sulakyurt ovalarındaki arazilerde yetiştirilen çeltik, bu yıl erdemli verimiyle çiftçinin yüzünü güldürüyor. Yeşilli köyünde çiftçilerle ayrımsız araya gelen Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, biçerdöveri kullanarak bu yılın geçmiş çeltik hasadını yaptı. Çeltik üretiminin yapıldığı bir tane ilçenin Sulakyurt olduğunu belirten Tekbıyıkoğlu, “Bu bölgede 4 pasaj köyümüzde çeltik üretiliyor. Bu yıl rekoltemiz berenarı gür düzeyde, 4 bin 700 ton civarında. İlimizde çeltiğin üretimi 6 bin dekar alanda yapılıyor. Çiftçilerimiz bile oldukça mutlu” dedi.

“Çiftçimiz bu durumdan duyduğu memnuniyetleri tabir etti”

Vilayet olarak de çiftçilere bindi sağladıklarını anlatım fail Tekbıyıkoğlu, “Bu yıl ilimiz gayri duru hasılasına 50 ile 60 milyon ortada bire bir sağlık bekliyoruz. Devletimizin üstelik fiyatlandırmaları da oldukça ongun, çiftçimiz de bu durumdan duyduğu memnuniyetlerini bana anlatım etti. Tarım ve Orman Bakanlığı’mızın destekleri var. Fakat biz bile Il kendisine bazen yıpranmamış ürünlerin, yeni çeşitlerin artması üzere yavru destekleri veriyoruz. Araba desteği ve seracılık faaliyetlerinde da girişimcilere destek veriyoruz” diye konuştu.

“Şeker hastaları üzere siyah dallı budaklı düğü çeşidimizi da ilimize getirme kararı aldık”

Şeker Hastalığı hastaları süresince çiftçilere siyah düğü tohumu desteğinde bulunacaklarını anlatan Tekbıyıkoğlu, “Şeker hastaları amacıyla siyah karışık düğü çeşidimizi bile ilimize getirme kararı aldık. İnşallah bu seneki desteklerimizin arasına üstelik şeker hastalığı hastalarımız üzere pirinç çeşidimizin tohumunu da çiftçilerimize destekleyecek mahiyette aynı programımız olacak” şeklinde konuştu.

Çeltik hasat programına Sulakyurt Kaymakamı Soyluluk Tunçer, İl Umumi Divan Başkanı Amaç Çaykara, İl Hususi İdaresi Genel Sekreteri Haluk Karahan, Yeşilli köyü muhtarı Haydar Karabina ve çiftçiler katıldı.

Share: