KOSGEB’in faizsiz, kalın kafalı ödemesiz 250 bin liralık bağış desteği başvuruları üzerine kullanılmamış gelişme

Anadolu’nun bayrı mesleklerinin sürdürülmesine destek olmak üzere Hars ve Turizm Bakanlığı ile Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı’nın işbirliğinde bu meslekleri sürdürenlere, istihdam tekvin amacıyla 250 bin liraya kadar dümbelek ödemesiz destek verilecek.

BAŞVURULAR 30 EYLÜL’E KADAR DEVAM EDECEK

Şu anne kadar Firez ve Turizm Bakanlığı 602 işletmenin yöre başvurusunu akseptans etti. Bu kapsamda destekten yararlanabilmek için KOSGEB malumat tabanına vasıta atılmak amacıyla başvurular bugün başlayacak ve 30 Eylül’e büyüklüğünde bitmeme edecek.

GRAMOFON TAMİRCİSİ, BIÇAKÇILIK, DERİ İŞLERİ…

Dünya gazetesinin haberine göre dolay başvurusu kabul edilen işletmeler beyninde, fonograf tamircisi, ahşap işleri, bıçakçılık, bakırcılık, kap işleri ile uğraşanlar düz alıyor.

800 İŞLETMEDEN 602 TANESİNİN BAŞVURUSU AKSEPTANS EDİLDİ

KOSGEB marifetiyle yürütülecek olan izlence, Faal Ekin Mirası İşletmeler Bindi Programı kendisine adlandırılıyor. Programla ilgili Hars ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Terbiye Genel Müdürlüğü’ne şu esas kadar başvuruda kâin 800 işletmeden 602 tanesinin ön başvurusu akseptans edildi. Programdan çıkarmak isteyenler, 30 Eylül’e büyüklüğünde KOSGEB bilgelik tabanına araç yaptırabilecekler. Bindi programı ile hele yırtıkça-çırak ilişkisini güçlendirme amaçlanırken, bu kapsamda yeni personel istihdam fail işletmelere 250 bin liraya kadar vurdumduymaz ödemesiz destek sağlanacak. Projeye ilişik işbirliği protokolü, 24 Haziran’da Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank ile Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy arasında imzalanmıştı.

31 FARKLI MESLEKTEN İŞLETME MEYDAN ALIYOR

Ön başvuruda 31 ayrımlı anadan görme meslekten pres bulunurken, bunlar ortada; seramik (kumkuma-çini), ahşap işleri, bıçakçılık, bakırcılık, ten işleri, çalgı yapımcılığı, dokumacılık kadar meslekler dolay plana çıktı. Ayrıca; şapka imalatı, gramofon tamirciliği, atlama beygiri arabası/fayton imalatı kabilinden mesleklerden birlikte referans geldi. Şu ana kadar 72 ilden müracaat gelirken, genişlik aşkın başvuru İstanbul, Denizli, Gaziantep, Şanlıurfa ve Bursa illerinden geldi.

YERLİ MAKİNE KULLANANA YÜZDE 15 MÜLHAK DESTEK

Geri ödemesiz 250 bin liralık dip limitli bindi ile yapı, pres ve yetiştirme, makine ve donatı, tanıtım ve pazarlama başlıklarında destek verilecek. Izlence ile pres sahibinin mesleki birikimlerini aktarması üzere yetiştireceği personel için 150 bin liraya kadar destek sağlanacak. Araba ve teçhizat giderleri amacıyla peş limiti 50 bin liralık olan benzeri bindi verilecek. Desteklenecek araba ve teçhizatın eskimemiş yahut arz çok 3 yaşında olmasına bakılacak. Evcil malı araba ve teçhizatta destek oranına yüzdelik 15 ilave edilecek. Tanıtım ve Pazarlama Desteği kapsamında e-Ticaret sitelerine üyelik ve komite bedeli, sayısal reklam ve tanıtım, web sayfası tasarımı ve lansman fi lmi kalkmak için toplamda 45 bin liraya büyüklüğünde bindi verilecek.Share: