Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, İzmir’de avrat STK temsilcileri toplantısında konuştu

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “İzmir potansiyeli çok şişman tıpkı site amma maatteessüf bugüne büyüklüğünde doğru adımlar atılmamış. Turizm üstüne tek yanlı bir siyasa meful. Genelde bağırsak turizme dayalı, hemen Türk pazarına dayalı bir turizm politikası mamul. Haddinden Fazla muamele çeşitliliğine gidilmemiş.” dedi.

Ersoy, “2023’e Akilane Site Buluşmaları İzmir Karı STK Temsilcileri İstişare ve Değerlendirme Toplantısı”nın açılışında yaptığı konuşmada, Firez ve Turizm Bakanlığındaki karı müteharrik sayısının başka bakanlıklara nazaran efdal olduğunu söyledi.

Ülke ve şehir yönetiminde kadınların varlığı ve etkinliğinin, Türkiye’yi modern dünyada ileriye götürecek en kocaman konulardan olduğunu belirten Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“Benim açımdan İzmir, yalnız başına yetebilecek bir şehir. Rastgele soy ihtiyacını özlük potansiyeliyle karşılayabilecek ayrımsız kent. Sanayileşmeden haddinden fazla turizm, kültür ve sanatla yöre plana çıkması gerektiği, ayrışması gerektiğine inandığım tıpkısı şehir. Yapacağımız atılımlar, projelerle dünyada haddinden fazla korkulu küçümseme sahibi olabilecek ayrımsız kent. Bana vekil olduğumdan bu yana gelen ‘İzmir niçin İstanbul üzerinden dünyaya bağlanıyor?’ diyerek benzeri söyleminiz var. Yani İzmir’i dünyaya direkt bağlamak İzmir’in elinde. Biz o Çeşme projesini yaparken arz balaban kriterimiz oydu. Şayet siz bundan sonra kâm dengesini oluşturabilirseniz şehirleri direkt bağlayabiliyorsunuz. aksi takdirde söylemlerle veya büyüklük teşvikleriyle tıpkı madde sürdürülebilir olmuyor, bağlanmıyor.”

Ersoy, akla yatkın projeler yapıp hep hassasiyetleri dikkate alarak, akademik bilgilerle üstelik destekleyerek şehirlerin önünün açılabileceğine dikkati çekti.

İzmir’deki turizm faaliyetleriyle ilgili değerlendirmelerde mevcut Ersoy, “İzmir potansiyeli haddinden fazla nazik tıpkı kent ama maalesef bugüne kadar doğru adımlar atılmamış. Turizm üstüne tek yanlı tıpkı yöntem işlenmiş. Genelde iç turizme dair, yalnız Türk pazarına dayalı bir turizm politikası mamul. Çok pazar çeşitliliğine gidilmemiş. Bu yüzden aylak kapasite oluşuk.” diye niteleyerek konuştu.

Şehrin refahının gelişmesinde akıllıcasına projelerin önemi

Nazır Ersoy, hava meydanı ve karaca yollarının yüzde 40’ı kullanılmasına karşın çokluk yaşandığını dile getirdi.

Cuma akşamları İzmir’den Pınar’ye, aksata akşamları dahi Çeşme’den İzmir’e güç trafik olduğuna değinen Ersoy, “Turizm dönüşümü yapmazsanız filhakika burada mütebeddil tıpkısı özdek olmayacak. Yeniden o çokluk artarak devam edecek, kilitlenme bitmeme edecek. Rastgele arttırma bire bir madde yapmadan de ülkü çözülebilir.” ifadelerini kullandı.

Şehrin refahının gelişmesinin birlikte fakat makul projelerle gerçekleştirilebileceğini kaydeden Ersoy, bu yaklaşımla hep hassasiyetleri dikkate alarak analizör ürettiklerini anlattı.

İzmir’i çok sevdiğini tamlayan Ersoy, “Çokça beğendiğim bir şehir. Nazır olmadan önce üstelik geldiğim bir şehir. Çokça dahi arkadaşım var bu bölgede dinamik. Ben de inşallah buralarda sürdürmek isterim mütekait olduktan sonra.” değerlendirmesini yaptı.

SELIM Tümen İzmir Saylav Ceyda Bölünmez Çankırı ise karı STK temsilcileriyle tıpkı araya gelerek onların görüşlerinden faydalanmayı, siyasette kadını güçlendirmeyi hedeflediklerini aktardı.

Toplantı, basına vabeste bitmeme etti.

Vekil Ersoy, meşveret toplantısı öncesinde beraberindeki DÜRÜST Fırka’li ara sıra milletvekilleri ve İzmir İl Başkanı Soyluluk Ulu Sonsuz ile tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı gezdi. Kemeraltı esnafı, Icra Vekili Ersoy’a döner, meyve suyu ve tatlı ikramında bulundu. Antrparantez Ersoy, Konak’ta yapımına başlanan ve İzmir İktisat Kongresi’nin gerçekleştirilmesi planlanan binanın inşaatını bile inceledi.

Share: